Wystawa „Ojcowie Niepodległości”

Od 20 listopada w ekspozycji Historyczno – Dydaktycznej przy Górze Śmierci w Paszczynie można oglądać wypożyczoną od IPN oddział w Rzeszowie  czasowej wystawy plenerowej pt. ”Ojcowie Niepodległości”.

W 2019 roku obchodzimy 101. rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Spośród wielu wydarzeń wpisujących się w oficjalne obchody stulecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości i odbudowy polskiej państwowości, organizowanych w latach 2018–2021, są spotkania, wykłady, koncerty, a także wernisaże i wystawy.

Jedną z takich wystaw od 20 listopada  prezentujemy w Ekspozycji Historyczno – Dydaktycznej przy Górze Śmierci w Paszczynie. Jest to czasowa wystawa plenerowa, zapożyczona z Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie pt. „Ojcowie Niepodległości”.
Pragniemy aby ta wystawa przyczyniła się do pogłębienia w lokalnej społeczności zainteresowanie historią, poczucie patriotyzmu i dumy z odzyskanej przez Polskę Niepodległości.

”…Odbudowa państwa polskiego po 123 latach niewoli była wydarzeniem przełomowym.
Wysiłek wielu Polaków, trud i ofiara poniesiona na frontach I wojny światowej oraz aktywne działania dyplomatyczne doprowadziły do narodzenia się II Rzeczypospolitej.
Liderami tego procesu byli tytułowi Ojcowie Niepodległości.
Prezentujemy następujące postaci:
Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski, Wincenty Witos, Wojciech Korfanty i Ignacy Daszyński.
Jest wśród nich artysta, są dyplomaci, żołnierze i politycy, a także działacze społeczni.
Reprezentowali różne poglądy polityczne, różnili się przynależnością społeczną i religią, urodzili się pod różnymi zaborami.
Mimo to potrafili zjednoczyć się wokół jednego, nadrzędnego celu: NIEPODLEGŁOŚCI. 
Nie oznaczało to, że we wszystkim byli zgodni i we wszystkim wzorowo współdziałali.
Pozostali wierni własnym poglądom, ale wykorzystując sprzyjające warunki zewnętrzne, poprowadzili Polaków ku WOLNOŚCI…”

Źródło: IPN

Zobacz także: http://ecpip.pl/home/18-archiwum-2019/68871-wystawa-ipn-ojcowie-niepodleglosci-w-ekspozycji-20-11-2019-r.html   

 

Podziel się z innymi
0Shares
0 0 0