Zbyszko Cyganiewicz – Polski Herkules z Jodłowej

Zbyszko Cyganiewicz ok. 1906 roku
fot. wikipedia

22 września minęła 53. rocznica śmierci Zbyszka Cyganiewicza, Polskiego Herkulesa z Jodłowej, trzykrotnego mistrza świata w zapasach i najbogatszego sportowca międzywojennej Polski.

Jan Stanisław Cyganiewicz, pseudonim „Zbyszko Cyganiewicz” na  początku XX stulecia został okrzyknięty najsilniejszym człowiekiem globu. Urodzony w Jodłowej  1 kwietnia 1879 r. Cyganiewicz był zapaśnikiem o międzynarodowej sławie zarówno w walce klasycznej, jak i wolnoamerykańskiej. 

Był najbogatszym polskim sportowcem okresu międzywojennego. Jako zawodowy atleta zarobił 3 miliony dolarów. Cyganiewicz trzykrotnie zdobył mistrzostwo świata w zapasach:  w Paryżu w 1906 oraz w Nowym Jorku w 1921 i 1922. W 1924 roku na stałe wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, które stały się jego drugą ojczyzną.

Oprócz tytułów mistrza świata w zapasach był także zdobywcą  brylantowego pasa i  mistrzem świata w wolnej amerykance. Ostatnią, 1093 zwycięską walkę Cyganiewicz stoczył w wieku 60 lat. Po zakończeniu kariery sportowej został promotorem sportowym w USA.

Na emeryturze poświęcił się także swojej drugiej pasji – zgłębianiu języków obcych. Jedne źródła podają,  że znał biegle 8 języków obcych, inne donoszą, że mógł poszczycić się znajomością aż 11 języków.

Zbyszko Cyganiewicz zawsze też podkreślał, że jest Polakiem, również w czasach kiedy Polski nie było na mapach. W 1937 roku opublikował swoje wspomnienia w książce “Na ringach całego świata” gdzie opisał historię swojego życia oraz kariery sportowej.

Zmarł 22 września 1967 w St. Joseph w Stanach Zjednoczonych w wieku 88 lat .

 

.fot. wikipedia.pl

Podziel się z innymi
0Shares
0 0