-->

Żołnierze z 3. Podkarpackiej Brygady OT wspierają akcję #ObiadyDlaBohaterów


Żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej aktywnie zaangażowali się w akcję #ObiadyDlaBohaterów. W ramach projektu wspierani są kombatanci na terenie Podkarpacia.


Dzięki zaangażowaniu żołnierzy z rzeszowskiego i niżańskiego batalionu lekkiej piechoty 3.PBOT, do kombatantów dostarczane są posiłki, zakupy, leki i pomoc. To właśnie samotność w tym czasie doskwiera najbardziej, dlatego jak często podkreślają sami żołnierze podziemia niepodległościowego, najważniejsze jest dla nich spotkanie, rozmowa i kontakt z wolontariuszami i żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej.
Organizatorami akcji #ObiadyDlaBohaterów jest „Fundacja nie zapomnij o nas”, „Stowarzyszeniem Odra-Niemen”, „Stowarzyszenie im. gen. bryg. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego” oraz Federacja Patriotyczna.

  • podczas rozmów nasi kombatanci często podkreślają że dzięki odwiedzinom i udzielanemu wsparciu zarówno przez osoby z wolontariatu, żołnierzy WOT czy przedstawicieli Urzędu
    ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, czują że nie są i nigdy nie zostaną zapomniani. My jako ostatnie pokolenie które ma zaszczyt poznać, porozmawiać z naszymi Bohaterami, którzy niejednokrotnie na ołtarzu wolności złożyli wielką ofiarę jesteśmy zobowiązani, aby choć w małym stopniu odwdzięczyć się za to że dziś żyjemy w wolnej Polsce, możemy swobodnie uczyć się, pracować i żyć – relacjonuje Krystian Fila koordynator akcji na Podkarpaciu.
    Wsparcie seniorów i kombatantów to jeden z priorytetów 3. PBOT realizowany obecnie przez żołnierzy w ramach operacji „Trwała Odporność”.
  • od początku pandemii żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady OT są zaangażowani
    w dostarczanie posiłków dla naszych kombatantów i osób starszych na terenie całego Podkarpacia – mówi płk Dariusz Słota dowódca podkarpackich terytorialsów – dziś też jesteśmy z naszymi bohaterami. Z wigilijną Kolendą wyruszył nasz kapelan z Niska. Aktualnie żołnierze dostarczają 14 posiłków na terenie Rzeszowa, Łańcuta oraz powiatu niżańskiego. Jesteśmy również otwarci na indywidualne potrzeby kombatantów. Są to osoby starsze, o które szczególnie musimy zadbać, by zostali w domach i unikali kontaktów z potencjalnymi nosicielami COVID-19.

Wsparcie seniorów było pierwszym zadaniem jakiego podjęli się żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej po pojawieniu się pierwszego potwierdzonego przypadku koronawirusa w Polsce. Działania te są prowadzone już od 6 marca. Pomoc dla seniorów i kombatantów jest realizowana najczęściej przy współpracy z ośrodkami pomocy społecznej, organizacjami pozarządowymi lub poprzez telefoniczne pozyskanie informacji przez koordynatorów z brygad i batalionów.

Podziel się z innymi
0Shares
0 0