Pilzno. Szkolne obchody święta niepodległości - ziemiadebicka.pl

Pilzno. Szkolne obchody święta niepodległości


szkolne-obchody-swieta-niepodleglosciObchody Narodowego Święta Niepodległości miały miejsce również w gminnych szkołach. Prezentujemy relacje nadesłane z placówek w Pilźnie oraz w Zwierniku.

Edyta Potok i Marzena Świerczek zorganizowały „Przegląd poezji patriotycznej” w Publicznej Szkole Podstawowej im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Zwierniku. W przeglądzie wystąpili uczniowie klas VI, VII oraz III gimnazjum.

W tym dniu odbyło się także spotkanie z kapitanem Jackiem Popielem – żołnierzem 16. Pułku Piechoty AK, uczestnikiem Akcji „Burza”.
– Lapitan opowiadał o swoich losach, udziale w Akcji “Burza”, pokazał też uczniom swoje pamiątki wojenne. Jacek Popiel pierwsze lata życia spędził w Żółkwi koło Lwowa, gdzie uczęszczał do szkoły powszechnej. W 1944 roku w obawie przed mordami nacjonalistów ukraińskich wraz z całą rodziną przeniósł się do Łęk Dolnych. Jako 16-letni chłopiec wstąpił do partyzanckiego batalionu „Barbara”, którego dowódcą był kapitan Leliwa – relacjonuje Edyta Potok.

– Od sierpnia do października 1944 roku uczestniczył w kilku akcjach zbrojnych, w których żołnierze AK walczyli z okupantem, m.in. w bitwie pod Jamną, gdzie w 1944 roku, jako partyzant, brał udział w największym boju stoczonym przez żołnierzy AK z Niemcami
w ramach akcji “Burza”.  Po wojnie wraz z rodziną wyjechał na Śląsk, gdzie zdał maturę i został instruktorem szybowcowym – dodaje nauczycielka.
Na zakończenie spotkania,  przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego – Wiktoria Tomasiewicz wręczyła dostojnemu gościowi bukiet kwiatów, życząc mu dużo zdrowia i dziękując za spotkanie i ciekawa lekcję historii i patriotyzmu.

Źródło: UM Pilzno