Previous
Next
Previous
Next

Jak ks. Mariusz został strażakiem – czyli kazanie o wodzie …

IMG_1326Z głośnym tupotem butów, wężem na ramieniu i kompletnym strażackim stroju wpadł dziś do kościoła Ducha Świętego nie kto inny tylko ks. Mariusz Ogorzelec. To był wstęp do kazania którego tematem była woda, sakrament spowiedzi i komunii świętej.
Na pytanie do czego potrzebna jest woda dzieciaki odpowiadały bez trudu. Patrząc na ks. Mariusza w twarzowym czerwonym kasku na głowie pierwszym skojarzeniem była odpowiedź, że do gaszenia pożarów. I tak wiele dzieci odpowiadało. Potem dyskusja rozwijała się i dzieci dochodziły do wniosku, że woda potrzebna jest do utrzymania czystości, picia itp. Wkrótce tematyka zeszła na kwestie duchowe i „pożar duszy” oraz  czynniki które je powodują. Grzech tu sam przychodził na myśl  jako odpowiedź i sakrament spowiedzi, jako czynnik gaszący żar, który grzech ów powoduje. A komunia to woda życia którą karmi się człowiek. Dzieciaki prawie bezbłędnie wychwytywały niuanse pomiędzy strojem księdza a tematyką kazania. Mimo świetnej widowni i dobrego kontaktu jaki szybko się nawiązał pomiędzy  dziećmi a księdzem pot lał mu się z twarzy strumieniami. Sam przyznał, że żar pali go od środka, a to za sprawą strażackiego rynsztunku bojowego w którym występował. W piękny słoneczny dzień temperatura również w kościele była duża i kilkunastominutowy występ w strażackim uniformie był dużym wysiłkiem. Ale warto było – dzieciaki, i również dorośli, słuchali z zainteresowaniem. I pewnie też strażacy, którzy tego dnia przybyli specjalnie na dziecięcą mszę świętą zobaczyć jak ksiądz w ich stroju bojowym, w którym na co dzień gaszą pożary, mówi do dzieci o spowiedzi, komunii świętej. Chyba nigdy się nie spodziewali, że ich ekwipunek może posłużyć takim celom.

Podziel się z innymi

Shares

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.