Previous
Next
Previous
Next

Wizyta uczniów z partnerskiej szkoły Gesamtschule Friedenstahl z Herford w Dębicy

DSC_0033W dniach 16 – 21 marca 2014 roku uczniowie ZSZ Nr 1 im. Jana Pawła II w Dębicy po raz kolejny goszczą w swoich domach młodzież z niemieckiego miasteczka Herford w ramach wymiany z zaprzyjaźnioną szkołą Gesamtschule Friedenstal. Tym razem realizują oni projekt, mający na celu poznanie różnic kulturowych w Polsce i w Niemczech.

Przed przystąpieniem do realizacji założeń projektu młodzież niemiecka zwiedziła budynek naszej szkoły poznając warunki, w jakich odbywają się zajęcia lekcyjne w Polsce. Uczniowie obejrzeli gabinet Dyrekcji Szkoły, Izbę Patrona Jana Pawła II, zaplecze sportowe oraz warsztaty. Zainteresowanie wzbudziły również korytarze, na których wyeksponowano liczne trofea, puchary i nagrody uczniów oraz znajdujące się na ścianach holu fotografie przedstawiające byłych uczniów i nauczycieli Dębickiego Mechanika.

W celu bliższego poznania się uczniów opiekunowie grupy przygotowali szereg gier i zabaw integracyjnych, które doprowadziły do przełamania pierwszych lodów i bariery językowej.

Następnie młodzież podzielona na grupy zbierała w Internecie materiały dotyczące różnic kulturowych w naszych krajach i rozpoczęła przygotowywanie plakatów na ten temat. Niewątpliwą atrakcją tego dnia były rozgrywki sportowe. Uczniowie grali w siatkówkę, koszykówkę, tenisa i piłkę nożną. Urozmaicone i zabawne gry oraz ćwiczenia sprawnościowe doprowadziły do pełnej integracji wszystkich uczestników wymiany.

Punktem kulminacyjnym wymiany był wtorkowy wyjazd młodzieży do jednego z najstarszych i najpiękniejszych miast Polski – Krakowa. Tutaj pod opieką przewodnika uczniowie zwiedzili najważniejsze zabytki miasta, zapoznając się jednocześnie z ich historią. Duże wrażenie zrobiły na wszystkich : Wawel, Dzwon Zygmunta, Sukiennice i Rynek.

Rzeczywistość szkolną młodzież niemiecka poznała lepiej biorąc udział w zajęciach z budownictwa i konfekcjonowania odzieży. Chłopcy wykonywali gipsowe odlewy domków, które malowali według własnych pomysłów. Dziewczęta natomiast ozdabiały i przerabiały

T-Shirty, robiąc z nich niepowtarzalne, modne koszulki.

W programie pobytu nie brakuje także wolnego czasu, który uczniowie wykorzystują na spotkania towarzyskie, robienie zakupów i poznawanie Dębicy i jej okolic.

Każdy dzień uczniowie podsumowują i omawiają podczas wspólnej ewaluacji, która dowodzi, że udział w projekcie dostarcza jej uczestnikom mnóstwa pozytywnych wrażeń.

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.