Previous
Next
Previous
Next

W dębickich szkołach lekcje oponą się toczą. Firma Oponiarska Dębica S.A. i Muzeum Regionalne w Dębicy przygotowały konspekty lekcji dla szkół o historii Centralnego Okręgu Przemysłowego

konspetkDo wszystkich szkół gminy, powiatu i miasta Dębica trafiły konspekty lekcji dotyczące historii Centralnego Okręgu Przemysłowego oraz powstania i rozwoju Fabryki Gum Jezdnych w Dębicy. Materiały dla szkół przygotowała Firma Oponiarska Dębica S.A. we współpracy z Muzeum Regionalnym w Dębicy, z okazji 75-lecia dębickiego producenta opon, jednego z najnowocześniejszych zakładów tego typu na świecie i zarazem dumy mieszkańców Dębicy.

Celem konspektów lekcji jest zwiększenie wiedzy uczniów szkół dębickich – podstawowych, gimnazjów i ponadgimnazjalnych – w zakresie historii powstania Centralnego Okręgu Przemysłowego oraz Firmy Oponiarskiej Dębica S.A., które stanowią kamienie milowe rozwoju miasta i regionu dębickiego. Każdy konspekt zawiera szereg pomocnych materiałów dydaktycznych, w tym m.in. zdjęcia pochodzące z archiwum Muzeum Regionalnego w Dębicy oraz Firmy Oponiarskiej Dębica S.A. Wszystkie materiały, niezbędne do przeprowadzenia lekcji, można pobrać ze strony internetowej Firmy Oponiarskiej Dębica S.A. – www.debica.com.pl

Pomysł opracowania konspektu lekcji, prezentujący rozwój miasta i regionu dębickiego w ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego, jest ze wszech miar trafiony i potrzebny. Uważam bowiem, że dzieci i młodzież szkół dębickich powinni znać historię miejsca, w którym żyją i za które kiedyś będą odpowiedzialni. Chodzi o przyszłość Dębicy, którą łatwiej jest budować i troszczyć się o nią, posiadając wiedzę na temat znaczenia kluczowego programu inwestycyjnego dla naszego regionu, jakim była budowa Centralnego Okręgu Przemysłowego w czasach II Rzeczypospolitej” – powiedział Jacek Dymitrowski, dyrektor Muzeum Regionalnego w Dębicy.

Konspekty zostały opracowane pod kątem rozwojowym uczniów w trzech grupach wiekowych, tj. szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich. Zawierają liczne aneksy, zdjęcia, mapy i dokumenty historyczne, które stanowią ciekawą i inspirującą alternatywę zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli.

Historia Firmy Oponiarskiej Dębica S.A. jest nierozerwalnie związana z Centralnym Okręgiem Przemysłowym. To dzięki niemu w Dębicy powstał jeden z najnowocześniejszych zakładów produkujących opony na świecie, Firma Oponiarska Dębica S.A., która daje pracę kilku tysiącom osób i ma kluczowy wkład do budżetu miasta i gminy Dębica. Jesteśmy dumni z tych przedwojennych korzeni naszej firmy, czemu dajemy wyraz poprzez opracowane konspekty lekcji z okazji 75-lecia powstania fabryki opon w Dębicy” – powiedziała Marta Konopacka, Dyrektor ds. Komunikacji w Firmie Oponiarskiej Dębica S.A. i Goodyear Dunlop Tires Polska. Centralny Okręg Przemysłowy był jednym z największych przedsięwzięć ekonomicznych II Rzeczypospolitej. Jego celem było zwiększenie ekonomicznego potencjału Polski, rozbudowa przemysłu ciężkiego i zbrojeniowego, a także zmniejszenie bezrobocia wywołanego skutkami wielkiego kryzysu.

Z okazji obchodów 75-lecia fabryki opon w Dębicy, 4 kwietnia 2014 roku w Dębicy został odsłonięty pomnik w hołdzie twórcom Centralnego Okręgu Przemysłowego i Fabryki Gum Jezdnych w Dębicy, ufundowany przez Firmę Oponiarską Dębica S.A. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP, Ministerstwa Gospodarki, Urzędów Wojewódzkiego oraz Marszałkowskiego z Podkarpacia, jak również administracji samorządowej miasta, gminy i powiatu dębickiego.

Konspekt lekcji dotyczący COP jest kolejną inicjatywą Firmy Oponiarskiej Dębica S.A. zwiększającą dostęp dzieci i młodzieży z Dębicy do nauki. Latem 2013 roku w Galerii Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy została otwarta interaktywna ekspozycja „Świat zmysłów”, realizowana we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim. Wystawa prezentowała anatomiczne, fizjologiczne i fizyczne podstawy działania narządów zmysłów. Miała charakter interaktywny, ponieważ można ją było poznać za pomocą ok. 60 doświadczeń wykonywanych samodzielnie przez zwiedzających. Wcześniej, wspólnie z Uniwersytetem Jagiellońskim udało się Firmie Oponiarskiej Dębica S.A. i Goodyear Dunlop Tires Polska Sp. z o.o. sprowadzić do Dębicy także inną wystawę naukową, zatytułowaną „Nauki dawne i niedawne”, którą obejrzało ponad 3.000 widzów.

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.