Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide

Husaria, ułani, wojsko współczesne – militarny weekend w Jaśle

Hubal_-_plakatJuż w najbliższy piątek rozpocznie się blok imprez, który łączyć w sobie będzie wojewódzkie obchody święta Wojska Polskiego oraz V Memoriał Kawaleryjski mjr H. Dobrzańskiego „Hubala”.
Impreza trwać będzie od 15-17 sierpnia w Jaśle.
Oficjalne uroczystości rozpoczną się 15 sierpnia (piątek) mszą św. w kościele oo. Franciszkanów w Jaśle, po czym nastąpi przemarsz pododdziałów honorowych i uczestników uroczystości do Parku Miejskiego w Jaśle pod płytę Grobu Nieznanego Żołnierza. Po Apelu Pamięci, salwie honorowej i złożeniu kwiatów nastąpi przemarsz na jasielski rynek, gdzie odbędzie się między innymi odczytanie okolicznościowych rozkazów i decyzji, a także wręczenie odznaczeń i aktów mianowań. Na zakończenie zaplanowana jest defilada pododdziałów wojska polskiego, policji, straży pożarnej, służby więziennej oraz grup rekonstrukcji historycznej.
O godz. 15.30 na Łąkach Hubalowych przy Zespole Pałacowym Sroczyńskich (w pobliżu supermarketu Kaufland) rozpocznie się piknik patriotyczno – historyczny, który oficjalnie zapoczątkuje V Memoriał Kawaleryjski mjr H. Dobrzańskiego „Hubala”, a o godz. 19 na jasielskim rynku odbędzie się pokaz walk wojów średniowiecznych.
W sobotę i w niedzielę impreza odbywać się będzie wyłącznie na Łąkach Hubalowych. Organizatorzy zapraszają na Galicyjski Turniej Jeździecki, w pierwszy dzień na konkurs skoków przez przeszkody, a w drugi także na konkurs władania szablą i lancą. Jak co roku nie zabraknie również widowiska historycznego. Tegoroczne zatytułowane jest „Ułani, ułani”, a przedstawiać będzie wydarzenia od wymarszu „ułańskiej siódemki” Beliny-Prażmowskiego z sierpnia 1914 roku do kampanii wrześniowej 1939 roku.
Organizatorzy przygotowali na Łąkach Hubalowych piknik patriotyczno-historyczny, który będzie okazją do zapoznania się ze sprzętem i wyposażeniem współczesnej armii. Podziwiać będzie można również pokazy niezwyciężonej husarii. W trakcie trwania pikniku funkcjonować będzie miasteczko kawaleryjskie, prezentowana będzie także wystawa „Droga do niepodległości”.
Organizatorem imprezy są: Miasto Jasło, 21 Brygada Strzelców Podhalańskich im. gen. M. Boruty – Spiechowicza, Powiat Jasielski, Wojskowa Komenda Uzupełnień, Podkarpackie Towarzystwo Konne – Szwadron Podkarpacie. Partnerem wydarzenia jest Grupa LOTOS.
Szczegółowe informacje dotyczące imprezy znajdują się na plakatach

Podziel się z innymi

Shares
Previous slide
Next slide

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.