Previous
Next
Previous
Next

II miejsce dla Pustkowa-Osiedla w konkursie „Piękna Wieś Podkarpacka 2014”

IMG_659330 października br w Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie został rozstrzygnięty konkurs „Piękna Wieś Podkarpacka 2014”.W VI edycji wzięło udział 23 sołectwa. W finałowej trójce znalazły się sołectwa : Bojanów (Gmina Bojanów), Pustków-Osiedle (Gminy Dębica), Nowa Wieś (Gminie Trzebownisko). Konkurs miał na celu ukazanie zarówno piękna wiejskiego krajobrazu jak również dbałości mieszkańców o swoje otoczenie. Ma także promować ideę wspólnego działania społeczności wiejskiej oraz rozpowszechnianie najlepszych wzorców współpracy lokalnych społeczności, po to by uzyskiwać wspólne korzyści czyli tworzyć przyjazną, zadbaną wieś stanowiąca wizytówkę regionu.
Warunkiem uczestnictwa w konkursie było zgłoszenie przez Gminę udziału poprzez wypełnienie wniosku, do którego należało dołączyć prezentację multimedialną. Po weryfikacji wszystkich danych, wyłoniono 10 sołectw, w których została przeprowadzona wizja lokalna.
Ocenie podlegały następujące kryteria:
– dbałość o zachowanie ładu przestrzennego i architektonicznego wsi,
estetyka krajobrazu wiejskiego (stan budynków, wygląd posesji prywatnych, itp.),
rozwój społeczno-kulturalny wsi (działające stowarzyszenia, cykliczne imprezy, dbałość o kulturę i tradycję),
wyposażenie wsi w infrastrukturę (chodniki, oświetlenie, przystanki, itp.),
estetyka w miejscach publicznych,
estetyka na posesjach – stosowanie rodzimych gatunków roślin,
wygląd prywatnych posesji – estetyka, porządek,
harmonijność najnowszej zabudowy z istniejącymi zabudowaniami – architektura i kolorystyka,
czystość wsi – strumienie, zagajniki, pobocza i rowy,
dbanie o lokalne zwyczaje i obrzędy (sprawdzane na podstawie dokumentacji i opisów z imprez),
specjalnie premiowane były sołectwa które opracowały i realizują Sołeckie Strategie Rozwoju Wsi,
posiadanie przez wieś zakładów oferujących mieszkańcom zatrudnienie,
posiadanie przez miejscowość szkoły, przedszkola, świetlicy wiejskiej, miejsc przystosowanych do wspólnej aktywności mieszkańców,
posiadanie przez miejscowość przychodni zdrowia i apteki ,
posterunek policji, OSP, monitoring,
infrastruktura techniczna: wodociąg, kanalizacja, gaz, telefon, internet, chodniki, drogi,
Przewodniczący Rady Gminy i zarazem sołtys Pustkowa-Osiedla nie krył swojego zadowolenia odbierając z rąk Marszałka Województwa Podkarpackiego gratulacje dla samorządu i lokalnej społeczności oraz wiele atrakcyjnych nagród, które zostaną przekazane sołectwom uczestniczącym w konkursie.

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.