Previous
Next

Ksiądz prof. Bogdan Stanaszek o represjach UB wobec żołnierzy AK – wykład otwarty

wykladKatolickie Centrum Edukacji Kana oraz Parafia pw. Matki Bożej Anielskiej zapraszają na marcowy wykład otwarty, który w tym miesiącu poświęcony będzie zagadnieniom najnowszej historii Polski. Wykład zatytułowany Represje UB wobec byłych żołnierzy AK w północnej części powiatu dębickiego w czasach stalinowskich, wygłosi ks. prof. dr hab. Bogdan Stanaszek. Spotkanie odbędzie się w poniedziałek 23 marca 2015 roku o godz. 18.30 w sali 25 (I piętro) w  budynku KANY – Dębicy, ul. Chopina 2.
Ks. prof. dr hab. Bogdan Stanaszek, urodzony w Brzostku jest pracownikiem naukowym Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, wykłada również historię Kościoła w Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu. Święcenia kapłańskie przyjął w 1991 r. Doktorat obronił w 1997 r. (na podstawie pracy: Duchowieństwo diecezji sandomierskiej w latach 1918-1939); habilitację w 2006 r. (Diecezja sandomierska w powojennej rzeczywistości politycznej w latach 1945-1967, tom 1) w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Tytuł profesora nauk humanistycznych w zakresie historii uzyskał w 2010 r. w UPJPII w Krakowie.
Należał do Komisji Historycznej powołanej przez Konferencję Episkopatu Polski do zbadania akt SB dotyczących biskupów. W latach 2009-2012 był dyrektorem Instytutu Historii UPJPII w Krakowie. Jest autorem i redaktorem 27 książek oraz redaktorem naczelnym czasopisma „Studia Sandomierskie”. Specjalizuje się w historii najnowszej (XX w.). Wydał też liczne prace dotyczące historii regionalnej związane z powiatem dębickim (m.in. poświęcone historii Brzostku i Pilzna).
W czasie spotkanie będzie można nabyć książki związane z historią powiatu dębickiego: Sprawa agenturalna „Północ”. Represje UB wobec działaczy niepodległościowego podziemia i społeczeństwa na pograniczu powiatów: jasielskiego, dębickiego i tarnowskiego, Brzostek 2009; Represje władz komunistycznych wobec społeczeństwa Polski południowo-wschodniej. Jasło – Wadowice – Dębica, Sandomierz 2012, a także publikację związaną z rozbiciem oddziału Jana Stefki ps. „Mściciel” w Grudnej Górnej w lutym 1946 r.
Spotkanie (jako wydarzenie towarzyszące) będzie ostatnim akcentem tegorocznych obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w powiecie dębickim

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.