Previous
Next
Previous
Next

Polskie tradycje na wielkanocnym stole

Już po raz dziewiąty w Niedzielę Palmową 29 marca 2015r., Starostwo Powiatowe w Dębicy zorganizowało Konkurs na Pisankę Ludową i Plastykę Obrzędową związaną z okresem Wielkanocny. W tym roku do hali sportowej Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Janusza Korczaka w Dębicy przy ulicy Ogrodowej zjechały Koła Gospodyń Wiejskich z całego niemalże powiatu dębickiego, Warsztaty Terapii Zajęciowej z Dębicy, Bobrowej Woli, Brzostku, Dom Dziennego Pobytu, Środowiskowy Dom Samopomocy, Dom Seniora, Domy Pomocy Społecznej z Dębicy i Parkosza, przedstawiciele szkół i osoby prywatne, także z sąsiedniego ropczycko – sędziszowskiego powiatu, w sumie 35 podmiotów.
Zachwycały przygotowane przez uczestników pomysłowe ozdoby i stoły wielkanocne z maślanymi barankami, kraszankami, kołatkami, laskami chrzanu, kołaczami, mazurkami, pękami kiełbas przystrojonych bukszpanem i paleta kolorowych, różnorodnych, bibułowych kwiatów i stoiskach z tradycyjnymi pisankami wykonanymi techniką rytowniczą, batikową, trawiona w kwasie oraz pisanek współczesnych zdobionych kamieniami, malowanych farbami akrylowymi, stosując technikę decupagu we wzory budzącej się wiosny tworząc wielobarwny kalejdoskop wartości i symboliki jakie niosą tradycje Świąt Wielkanocnych.
Komisja IX Konkursu w składzie:
Maria Czernik – Dyrektor Centrum Kultury i Promocji Gminy Żyraków – plastyk, fotografik
Mariola Zajac – plastyk – Galeria Sztuki MOK w Dębicy
Ryszard Pajura – Redaktor Naczelny Tygodnika Obserwator Lokalny
przyznała nagrody i wyróżnienia w czterech kategoriach:
Kategoria – Pisanka tradycyjna –
I miejsce – Halina Kumorek – Glinik
II miejsce – Kinga Cebulska – Glinik
III miejsce – Dorota Szalwa – Straszecin
Kategoria – Pisanka Współczesna
I miejsce – Małgorzata Tabasz – Gumniska
II miejsce – Joanna Bernad, Dominika Bernad – Tuszyma
III miejsce – Zespół Szkół Specjalnych
Wyróżnienie – Koło Gospodyń Wiejskich w Stasiówce
Kategoria – Współczesne ozdoby wielkanocne
I miejsce – Stowarzyszenie „Radość” w Dębicy – ZAZ w Woli Żyrakowskiej
II miejsce – Środowiskowy Dom Samopomocy w Dębicy
III miejsce – Jakub, Martyna, Karolina Jarosz – Dębica
III miejsce – Dom Seniora w Dębicy
Wyróżnienia:
Warsztaty Terapii Zajęciowej w Dębicy
Warsztaty Terapii Zajęciowej w Bobrowej Woli
Warsztaty Terapii Zajęciowej w Brzostku
Kategoria – Stół Wielkanocny
I miejsce – Stowarzyszenie „Górzanki” – Góra Motyczna
II miejsce – Stowarzyszenie „Razem w przyszłość” – Wola Żyrakowska
III miejsce – Stowarzyszenie Kobiet na Rzecz Środowiska Wiejskiego w Żyrakowie
Wyróżnienia:
Koło Gospodyń Wiejskich w Brzostku
Koło Gospodyń Wiejskich w Straszęcinie
Koło Gospodyń Wiejskich w Zawadzie
Nagrody i dyplomy dla postaci bonów finansowych wszystkim uczestnikom i laureatom konkursu ufundowane przez Starostwo Powiatowe wręczyli Starosta Dębicki Andrzej Reguła, Przewodniczący Rady Powiatu Dębickiego Mateusz Smoła.
Gratulacje i podziękowania dla wszystkich.
Do zobaczenia za rok….

źródło: Starostwo Powiatowe w Dębicy

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.