74 lata temu rozpoczęła się Akcja „BURZA”

O świcie 28 lipca 1944 r. Adam Lazarowicz „Klamra”, za pośrednictwem kpt. Ludwika Marszałka „Zbroi”, otrzymał rozkaz o akcji „Burza”. Natychmiast zaalarmował całość i zarządził zbiórki do marszu. O 6:55 wysłał rozkaz alarmowy, a o 9:55 wraz z pocztem i ubezpieczeniem zjawił się na terenie leśniczówki Berdech, w miejscu koncentracji oddziałów II rejonu walki.
MIEJSCA KONCENTRACJI ZGRUPOWAŃ:
I rejon walki – placówki: Sędziszów I „Sława”, Sędziszów II „Strzała”, Ropczyce II „Ropa” – koncentracja w zalesionym rejonie Góry Ropczyckiej.
II rejon walki – placówki: Dębica „Działo”, Korzeniów „Kartacz”, Łączki Kucharskie „Ławka”, Brzeziny „Bomba”, Ropczyce I „Rakieta” – koncentracja w leśniczówce Berdech w Braciejowej
III rejon walki – placówki: Pilzno „Pocisk”, Zasów [Zassów] „Zapalnik” – koncentracja w Nawsiu Złotoryjskim w Gołęczynie dla oddziałów placówki „Pocisk”, oddziały placówki „Zapalnik” miały dołączyć po odbiorze zrzutów.
W ramach Odtwarzania Sił Zbrojnych Obwód AK Dębica odtwarzał w ramach akcji „Burza” 5. Pułk Strzelców Konnych Armii Krajowej.

źródło: Armia Krajowa Dębica

Podziel się z innymi
0Shares
0 0