I miejsce drużyny Zespołu Szkół Zawodowych w Pustkowie-Osiedlu podczas V Mistrzostw Pierwszej Pomocy o Puchar Starosty Powiatu Dębickiego - ziemiadebicka.pl

I miejsce drużyny Zespołu Szkół Zawodowych w Pustkowie-Osiedlu podczas V Mistrzostw Pierwszej Pomocy o Puchar Starosty Powiatu Dębickiego


23 kwietnia 2018 r na obiektach Zespołu Szkół nr 2 i Centrum Kształcenia Ustawicznego odbyły się IV Mistrzostwa Pierwszej Pomocy o Puchar Starosty Powiatu Dębickiego, będące także Rejonowymi Eliminacjami Ogólnopolskich Mistrzostw Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych.

Podczas rywalizacji uczniowie wykazali się wiedzą teoretyczną i umiejętnościami praktycznymi z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Uczniowie doskonale poradzili sobie z testem z zakresu ogólnej wiedzy na temat udzielania pierwszej pomocy oraz Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca. Drugim etapem konkursu były 3 stacje, na których rozgrywały się zainscenizowane scenki sprawdzające w praktyce umiejętność udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Na poszczególnych stacjach uczniowie ZSZ im. Marii Skłodowskiej-Curie w Pustowie – Osiedlu kolejno zmierzyli się z symulowanymi wypadkami. Uczniowie wykazali się dużą wiedzą obejmującą zakres postępowania ze złamaniami otwartymi, padaczką oraz zatrzymaniem krążenia. Młodzież doskonale poradziła sobie również z przypadkiem amputacji kończyny oraz opieką medyczną nad dzieckiem z licznymi obrażeniami spowodowanymi wypadkiem samochodowym. Uczniowie udzielali wsparcia psychicznego oraz powiadamiali służby ratunkowych o zaistniałych wypadkach.

Zawody z pierwszej pomocy przedmedycznej wykazały nie tylko świetną znajomość zasad udzielania pomocy ale również doskonałą współpracę w grupie w celu ratowania zdrowia i życia osób poszkodowanych. Okazały się nie tylko rywalizacją o punkty, ale przede wszystkim dały okazję do ćwiczenie pracy w grupie w sytuacjach, które mogą się wydarzyć w codziennym życiu.

Nasza reprezentacja w składzie: Natalia Ferenc, Julia Kędzierska, Magdalena Sysło, Ferenc Natalia, Wiktoria Barnaś,(Oliwia Pietrucha, Filip Kozak- kibice) – zajęła I miejsce i awansowała do Rejonowych Eliminacji Ogólnopolskich Mistrzostw Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych. Gratulujemy naszym uczniom zwycięstwa i życzymy sukcesów w dalszych eliminacjach.
Uczennice do zawodów przygotowała  Justyna Szerszeń.

źródło: ZSZ w Pustkowie Osiedlu