„ Z pieśnią przez dzieje Polski” - wieczornica w 100. rocznicę odzyskania niepodległości - ziemiadebicka.pl

„ Z pieśnią przez dzieje Polski” – wieczornica w 100. rocznicę odzyskania niepodległości


Dzisiaj w Szkole Podstawowej nr 3 działającej w budynku przy ul. Łysogórskiej w ramach obchodów 100 – lecia odzyskania niepodległości przez Polskę odbył się uroczysty koncert pieśni patriotycznych „ Z pieśnią przez dzieje Polski”.

Mottem obchodów 100 – lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę, które miały miejsce w dębickiej “Trójce” były słowa Józefa Piłsudskiego : Ten, kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości, nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani ma prawa do przyszłości.”

W hali sportowej SP nr 3 przy u. Łysogórskiej licznie zebrali się uczniowie, nauczyciele i rodzice uczniów uczęszczających do tej placówki. Młodzież w trwającym blisko godzinę programie artystycznym przygotowanym pod okiem nauczycielek: Barbary Gruby – reżyseria, Jolanty Dębowskiej – śpiew oraz Joanny Szul – scenografia zaprezentowały wiązankę pieśni patriotycznych.  Podczas koncertu wybrzmiały  m.in. pieśni: Bogurodzica, Rota oraz piosenki legionowe “O mój rozmarynie”, “Białe róże” i  “My Pierwsza Brygada”  w wykonaniu uczniów : Aleksandry Wadas, Karoliny Stachnik, Emilii Skrzek, Julii Rucińskiej, Natalii Oskarbskiej, Izabeli Ciurkot, Dominiki Żurek, Joanny Wyszyńskiej, Weroniki Pych, Julii Różańskiej, Jakuba Przywary i Michała Sosina. Wieczornicę prowadzili: Izabela Ciurkot i Oskar Zbaraza a wiersz Władysława Bełzy recytowali: Ewa Raś i Julian Michalski. Nad efektami dźwiękowymi i obrazem czuwali uczniowie: Miłosz Panyło i Krzysztof Ligęska.

“W czasie spotkania powróciliśmy do tradycji wspólnego śpiewania i przeżyliśmy niecodzienną lekcję patriotyzmu. Z całego serca dziękujemy Szanownym Gościom za to, że w ciepłej, rodzinnej atmosferze uczciliśmy to wielkie wydarzenie, 100 – lecie odzyskania Niepodległości. Cieszymy się, że pieśni i piosenki połączyły pokolenia i pokazały młodzieży, jak ważna w życiu narodu jest jego tradycja i historia” – mówi Barbara Gruba, reżyser widowiska, nauczyciel języka polskiego w Szkole Podstawowej nr 3.

Uroczystość, która zakończyła się odśpiewaniem przez wszystkich hymnu państwowego  uświetnił swą obecnością burmistrz Mariusz Szewczyk, dyrektorzy szkoły: Paweł Adamek, Renata Christoff – Zorek , Dariusz Pierzchała, który był gospodarzem spotkania, rodzice, a wśród nich Paweł Wolicki oraz nauczyciele i społeczność uczniowska.