Previous
Next
Previous
Next

Jak dobrze ułożyć kostkę brukową ?- czyli kilka pytań do Tadeusza Dyło właściciela firmy budowlanej

Tadeusz Dyło
Tadeusz Dyło

Na wiosnę rusza sezon budowlany, czasem zdarza się, że samodzielnie próbujemy wykonywać jakieś prace budowlane w tym układanie kostki. Jak Pan to ocenia?
Układanie kostki brukowej ma swoje zasady, które trzeba przestrzegać, żeby robota była dobrze zrobiona. Po pierwsze w miejscu gdzie układa się kostkę ziemia powinna być wybrana na głębokość co najmniej pół metra a miejsce po niej  uzupełnia się dobrze przygotowanym, odpowiednim materiałem. W naszej firmie te ciężkie prace ziemne wykonujemy specjalistycznym sprzętem i dajemy 5-letnią gwarancję na wykonane roboty. W warunkach amatorskich, przy posługiwaniu się łopatą to bardzo ciężka praca, która kosztuje wiele wysiłku i czasu. Czasem zmęczenie i znużenie może powodować „pójście na skróty” i położenie kostki na źle przygotowanym gruncie. Często efekty tego widać już podczas pierwszej, mroźnej zimy gdy kostka wybrzusza się pod wpływem mrozu. To zamarzająca woda w glebie powoduje jej wysadzanie i początkowo piękny efekt traci swój urok. Często wiąże się to potem z koniecznością napraw kostki, a czasem ułożenia jej od nowa.
Co trzeba zrobić, aby dobrze ułożyć kostkę?
Tak jak budowa domu rozpoczyna się od wylania dobrego fundamentu, tak pod ułożoną kostką też jest fundament, który gwarantuje, że będzie ona służyć długie lata. W wybranym gruncie trzeba użyć specjalnej podsypki piaskowej, którą trzeba zagęścić. Potem podsypkę piaskowe trzeba wymieszać z podsypką cementową i wypoziomować. Na tak przygotowane podłoże układa się kostkę, którą trzeba jeszcze oporować i zafugować piaskiem. Do tego trzeba wcześniej rozplanować wzór kostki, rozmieszczenie obrzeży, krawężników. To wbrew pozorom skomplikowana praca, chociaż wydaje się prosta. Patrząc na gotowe chodniki czy place trudno uwierzyć, że kosztuje to tyle pracy. A jednak tak jest. Dobrze zrobiona robota cieszy potem użytkownika długie lata.
Jak długo prowadzi Pan swoją firmę? Gdzie można zobaczyć wykonane przez Pana prace?
Firmę prowadzę od 1992 roku i wykonałem już tysiące zleceń. Ostatnio w Dębicy wykonywaliśmy parking przed nowo otworzonym sklepem Miko. Tam każdy zainteresowany może zobaczyć jakość naszych prac.
Czy Pana usługi są bardzo drogie ?
Czasem wydaje się, że np. układając kostkę samodzielnie dużo się oszczędza. Ale to tylko często pozory. Jeśli policzy się swój czas, niejednokrotnie konieczność zakupu narzędzi do cięcia betonu oraz brak wiedzy i doświadczenia to efekt może wyjść taki, że to samodzielnie wykonane prace są drogie, frustrujące i nie przynoszące dobrych efektów. Jeśli ktoś pracuje i chce samodzielnie wykonać tak ciężkie prace to naprawę czas na takie roboty jest tylko w soboty – jeśli są wolne – lub urlopy. Popołudniami, gdy przychodzi się z pracy często nie ma się siły a efekty bywają mizerne. Wiem, bo nieraz poprawiam takie samodzielne prace i bywa tak, że łącznie koszty dla inwestora są większe niż gdyby to zlecić od razu fachowcom. Odpowiadając na pytanie – czy usługi mojej firmy są drogie powiem tak. Wiele osób jest mile zaskoczonych ich wysokością. Dla nas najważniejszą rzeczą jest aby klient był zadowolony. Dobrze wykonana robota musi mieć swoją cenę. Na wykonane prace dajemy 5 lat gwarancji. Cenę ustalamy zawsze po obejrzeniu roboty kiedy wiemy co, ile i w jakim czasie jest do zrobienia. Dla nas najlepszym uznaniem jest fakt, że nasi Klienci polecają swoim znajomym i rodzinie nasze usługi. To dla nas najlepsza rekomendacja.
W jaki sposób można się z Panem skontaktować?
Najlepiej dzwoniąc pod numer komórkowy 605 202 394. To mój telefon firmowy, który mam zawsze przy sobie. Telefonicznie możemy umówić się na spotkanie z Klientem i ustalenie szczegółów.
Dziękuję za rozmowę.
 
 

Podziel się z innymi

Shares

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.