Previous
Next
Previous
Next

Projekt „Księżna Helena Jabłonowska – serce dla ludu, dusza dla kraju” zakończony

Z okazji 120-lecia Rocznicy Urodzin Księżnej Heleny Jabłonowskiej z domu Rey (ur. 4 stycznia 1895 r.) z inicjatywy Nieformalnej Grupy Teatralnej działającej przy Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Dębica, w Domu Kultury w dniu 31 stycznia 2015r. o godzinie 17.00 w sali widowiskowej odbyło się Przedstawienie Teatralne pod nazwą „Księżna Helena Jabłonowska – Serce dla ludu, dusza dla kraju”.
Sztuka była uwieńczeniem warsztatów teatralnych realizowanych w ramach Projektu dofinansowanego ze środków programu „Działaj Lokalnie VIII” edycja 2014  Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce we współpracy ze Stowarzyszeniem Dębicki Klub Biznesu oraz Lokalnymi Partnerami: Gminą wiejską Dębica, Gminą Pilzno, Gminą Żyraków oraz firmą Tikkurila Polska S.A. Uczestnicy warsztatów – dzieci i młodzież – pod bacznym okiem instruktorów (nauczycieli z Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Pustkowie-Osiedlu) szlifowała swój talent aktorski.
Przedstawienie miało za zadanie ukazać wydarzenia rozgrywające się na naszym terenie 70 lat temu podczas II wojny światowej oraz przybliżyć postać Księżnej Heleny Jabłonowskiej służącej ludziom pomocą niejednokrotnie narażającej swoje życie. Celem projektu było wzbogacenie wiedzy historycznej i uczczenie pamięci oraz ocalenie od zapomnienia dorobku historycznego regionu. Sztuka składała się z kilku odsłon: „Helena–Młoda Dziewczyna”, „Helena wychodzi za mąż”, „Ślub Heleny”, „Rodzinna sielanka”, „Wojna”, „Pomoc dla żołnierzy”, „Dowóz więźniów”, „Spotkanie z komendantem obozu” oraz „Transport żywności do obozu”. Doskonała gra młodych aktorów oraz bogata scenografia zostały nagrodzone przez publiczność gromkimi brawami. Zastępca Wójta p. Zdzisław Siwula, Przewodniczący Rady Gminy p. Piotr Żybura, Dyrektor CKiB p. Marcin Ciszek oraz Przedstawiciel Dębickiego Klubu Biznesu p. Paweł Werbowy słowa podziękowania skierowali zarówno do wykonawców, jak i organizatorów wydarzenia.
Na zakończenie wszyscy zostali zaproszeni na wystawę tematyczną związaną z postacią Księżnej Heleny Jabłonowskiej przygotowaną we współpracy z Ekspozycją Historyczno-Dydaktyczną przy Górze Śmierci.
„Te czasy już minęły, te czasy już za nami. Trudno zapomnieć jednak, że zło skalało tę ziemię. Pośród tego ogromu nieszczęść byli jednak ludzie, którym nie brakowało odwagi, którym nie brakowało wiary, że w każdym człowieku tkwi iskierka dobra, są pokłady człowieczeństwa. Tę iskierkę wskrzeszała wciąż na nowo Księżna Helena z Reyów Jabłonowska. Nie bała się przeciwności losu, nie bała się komendanta obozu pracy – słynącego z surowości i obojętności. Stawała oko w oko z niebezpieczeństwem, ludzką wrogością, śmiercią niesioną przez wojenną pożogę.
Taką była. Taką pozostała w pamięci, Księżna Helena z Reyów Jabłonowska była sercem dla ludzi – duszą dla kraju.”
Obsada aktorska:
1. Natalia Świstara
2. Maciej Mazur
3. Aleksandra Balasa
4. Gabriela Cielak
5. Anna Cierczek
6. Justyna Posłuszny
7. Tomasz Radwański
8. Gabriela Różak
9. Weronika Sobuś
10. Natalia Stukus
11. Michał Tomaszewski
12. Aleksandra Szczepanek
13. Piotr Niezgoda
14. Jan Kania
15. Eliza Banach
16. Aleksandra Łyko
17. Aleksandra Skóra
18. Julia Wrona
19. Natalia Darłak
20. Karol Michnik
21. Oliwia Siwy
22. Szymon Sobuś
23. Michał Ostafin
24. Wiktor Szewc
25. Gabriela Łagowska
26. Dawid Ptaszek
27. Roksana Buraś
28. Julia Darłak

 
 

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.