Previous
Next
Previous
Next

I Memoriał Pływacki im. Jana Pawła II w Pustkowie Osiedlu

???????????????????????????????Ponad 110 kilometrów przepłynęli uczestnicy „I Memoriału Pływackiego im. Jana Pawła II w X Rocznicę Jego Śmierci” w Kompleksie Basenów „NEMO” w Pustkowie-Osiedlu, oddając hołd Papieżowi”.

W czwartek 2 kwietnia obchodziliśmy dziesiątą rocznicę śmierci Papieża Polaka. Z tej okazji Gmina Dębica, Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji Gminy Dębica, Firma Sparta-Mielec, Ratownictwo Wodne Rzeczpospolitej Mielec we współpracy z Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Dębica, Zespołem Szkół w Stobiernej oraz Zespołem Szkół w Brzeźnicy zorganizowali ku czci Jana Pawła II „I Memoriał Pływacki im. Jana Pawła II w X Rocznicę Śmierci”. Po raz pierwszy na terenie Gminy Dębica w Kompleksie Basenów „NEMO”
w Pustkowie-Osiedlu można było uczestniczyć w takiej formie upamiętnienia życia i pontyfikatu Jana Pawła II.

Memoriał rozpoczął się punktualnie o godzinie 17 01. Po kilku słowach wstępu Dyrektora Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Dębica Marcina Ciszka, oficjalnym rozpoczęciu oraz symbolicznym zapaleniu znaku JP II przez Wójta Gminy Dębica – Stanisława Rokosza, Z-cę Dyrektora Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji Gminy Dębica – Krzysztofa Lipczyńskiego, Księdza Proboszcza Parafii św. Stanisława BM w Pustkowie – Osiedlu – Romana Woźnego, wystartowała pierwsza sztafeta reprezentowana przez dzieci z Zespołu Szkół w Brzeźnicy w składzie Kinga Helowicz, Radosław Brożyna, Milena Mroczka oraz z Zespołu Szkół w Stobiernej w składzie Albert Rybski, Dominik Strózik, Bartosz Mormol, których patronem jest Jan Paweł II.

Swój wkład w pokonanie dystansu – 26 km 516 metrów – włożyli między innymi:  Wójt Gminy Dębica Stanisław Rokosz, Z-ca Dyrektora Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji Gminy Dębica Krzysztof Lipczyński, Burmistrz Miasta Dębica Mariusz Szewczyk, Prezes Ruchu Integracji Społecznej Wiesław Kania, Przewodniczący Rady Powiatu Dębickiego Mateusz Smoła oraz przedstawiciel Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Dębica Jacek Kocoł.

Ponad to w sztafecie wystartowali również: przedstawiciel partnerskiego Miasta Rudki na Ukrainie – Iwan Gobczuk ( Dyrektor Szpitala w Rudkach), przedstawiciele Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Dębicy – Marcin Sroka i Wiktor Porada, reprezentant Policji Lucjan Zima, ks. Albert Adamczyk z parafii w Pustkowie – Osiedlu

Nie zabrakło również uczestników reprezentujących: Klub Biegowy „Maratończyk Dębica”, Międzyszkolny Klub Pływacki „BOBRY” Dębica, UKP „GRYF” Dębica, Klubu „IKAR” Mielec oraz przedstawiciela Brzeskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji reprezentowanego przez Ksawerego Masiuka.

26 516 metrów – skąd te liczby? Ma to ścisły związek z czasem trwania pontyfikatu Jana Pawła II, który trwał 26 lat 5 miesięcy i 16 dni. W tym szczególnym dniu każdy przepłynięty metr był ważny.

Zanim jednak nastąpiło oficjalne rozpoczęcie Memoriału o godzinie 16:30 z Dębickiego Rynku wyruszyła sztafeta biegaczy, złożona z przedstawicieli dębickiego Klubu Biegaczy „Maratończyk”, która po 17:00 dotarła do Kompleksu Basenów „NEMO” w Pustkowie-Osiedlu, łącznie przebiegając ok 14 km w jedną stronę.

Pomiędzy startami uczestników Memoriału, uczniowie Zespołu Szkół w Brzeźnicy i Stobiernej, których patronem jest Jan Paweł II, zaprezentowali wystawę poświęconą życiu i pontyfikatowi papieża Polaka.      Ponadto podczas trwania Memoriału odbyła się ekranizacja filmu „Karol – człowiek, który został papieżem” w reżyserii Giacomo Battiato.

O godzinie 21.37 wszyscy zgromadzeni uczestnicy Memoriału uczcili śmierć Papieża minutą ciszy oraz odśpiewaniem „Barki” przez Karolinę Dec mieszkankę gminy.

Pomysł spotkał się z dużą aprobatą wśród mieszkańców Gminy Dębica, którzy w różnym wieku od kilku do kilkudziesięciu lat, licznie przybyli by uczcić pamięć Papieża. Był to czas, w którym spotkało się kilka pokoleń, czas, który można było poświęcić zarówno na pływanie jak i rozmowę o naszych przeżyciach. Nie zabrakło również dużej liczby uczestników z poza terenu naszej gminy, którzy czynnie włączyli, by oddać hołd Janowi Pawłowi II.

W „I Memoriale Pływackim im. Jana Pawła II w X Rocznicę Śmierci, wzięło udział 566 osób, które zdecydowały się oddać hołd Papieżowi pokonując 110 km 650 m co daje 4.426 długości basenu.
Nie zabrakło również widowni liczącej ponad 350 osób, która przyglądała się zmaganiom w pokonywaniu kolejnych metrów. Nie oceniona była praca 18 sędziów, którzy skrupulatnie liczyli przepłynięty dystans oraz 30 opiekunów, którzy bacznym okiem doglądali swoich najmłodszych podopiecznych.

Słowa uznania należą się Panu Rafałowi Cholewie oraz Robertowi Wieczorek, którzy byli współorganizatorami oraz zadbali aby nad zdrowiem i bezpieczeństwem uczestników czuwali ratownicy.

Każdy z uczestników Memoriału otrzymał pamiątkowy certyfikat, obrazek św. Jana Pawła II, a dla najwytrwalszych pływaków przygotowano pamiątkowe monety oraz medale z wizerunkiem Jana Pawła II. Ponadto na każdego czekały papieski kremówki.

SZCZEGÓLNE PODZIĘKOWANIA DLA SPONSORÓW:  1. Firmie LERG S.A z Pustkowa – Osiedla – Sponsorowi Głównemu 2. Zakładowi Wodociągów i Kanalizacji w Brzeźnicy 3. Cukierni WIKTOR z Dębicy –  sponsorowi kremówek papieskich 4. Firmie OLIMP Laboratories Sp. z o.o. z Nagawczyny 5. Hurtowni Farb i Lakierów CHEMAL Sp. z o.o. z Dębicy 6. Pani Krystynie Skowrońskiej Poseł Na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej 

Podziel się z innymi

Shares

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.