Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide

Budują, budują i budują… Przejazd pod torami kolejowymi w Grabinach.

IMG_1007Już nikt nie pamięta dokładnie, kiedy rozpoczęły się prace przy przebudowie drogi i przejazdu kolejowego w Grabinach, ale od przygotowania planów i wbicia przysłowiowej pierwszej łopaty minęło wiele lat. W ostatnich dniach prace przy budowie wiaduktu w Grabinach wyraźnie przyspieszyły.
Kierowcy jadący z lub do Chotowej czy Przyborowia w okolicach torów kolejowych od kilkunastu dni poruszają się specjalnie na tę okazję przygotowaną drogą serwisową, ponieważ w miejscu w którym dotychczas była ulica jest wielka wyrwa w ziemi w której pracują koparki i inny sprzęt budowlany.  Z krajobrazu Grabin (o czym pisaliśmy kilka tygodni temu) zniknęła zabytkowa kapliczka z 1910 roku. Wiadukt i nowa droga miały być gotowe już co najmniej 2 lata temu, ale prace w zasadzie nie ruszyły wówczas z miejsca. Jedyne co zostało zrobione to nowa droga służąca jako objazd z Grabin do Przyborowia i Chotowej.
Kłopot w związku z budową ma kilka gospodarstw leżących w pobliżu. Budowa naruszyła naturalny przebieg nie istniejącego już potoku płynącego z lasów w Głowaczowej, przez Przyborów do Grabin, który jednak okresowo, podczas silnych opadów wypełnia się wodą. Jego koryto skierowano do przepływającej Grabinianki, ale zasypano ujście potoku do rzeki.  Teraz mieszkańcy obawiają, że jeśli woda w potoku pojawi się np. podczas wiosennych opadów ich domy zostaną zalane wodą.
Inny kłopot na czas budowy przejazdu mają mieszkańcy, którym tymczasową drogę poprowadzono tuż obok ściany domu. Nieostrożny ruch kierownicą może spowodować, że w pokoju budynku może znaleźć się np. przejeżdżający Tir lub inny pojazd.
Za czasów Franciszka Józefa budowa linii budowa linii kolejowej z Bochni do Dębicy trwała zaledwie 6 lat. Rozpoczęła się w 1850 roku a 20 lutego 1856 roku ruszyły pierwsze pociągi z Krakowa do Dębicy. Podróż ze stolicy Małopolski do Dębicy trwała 4 godziny i 10 minut. Ile potrwa wieloletnia budowa przejazdu w Grabinach? Nikt z mieszkańców nie jest w stanie nawet odważyć się prorokować kiedy to nastąpi.

Podziel się z innymi

Shares
Previous slide
Next slide

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.