Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Uczeń „Mechanika” Kacper Potyrała i jego drużyna najlepszymi programistami w Polsce

Niemal trzy tysiące  uczestników wzięło udział w ostatni weekend w HackYeah 2019, które odbyło się w dniach 14-15 września 2019 r. w Nadarzynie koło Warszawy w Centrum Targowo-Wystawienniczym Ptak Warsaw Expo. W tym gronie znalazła się drużyna Kacpra Potyrały z Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Dębicy, która zwyciężyła w jednej z kategorii i otrzymała główną nagrodę Ministerstwa Cyfryzacji.

Warszawska impreza to największy stacjonarny, 24-godzinny maraton programistyczny (bez możliwości udziału online) w Europie i drugi po Arabii Saudyjskiej na świecie. Przede wszystkim jest to Hackathon – wydarzenie skupiające kreatywne osoby, które rozwiązują globalne problemy za pomocą posiadanych narzędzi.
Rywalizacja odbywała się w trzech otwartych kategoriach konkursowych:
– komunikacja społeczna,
– ekologia i ochrona środowiska
– bezpieczeństwo człowieka w różnych aspektach.
Poza tym partnerzy i sponsorzy zaproponowali szereg konkretnych zadań dodatkowych, np.:
– nowe podejście do planowania podróży i rezerwacji lotów,
– nowoczesne rozwiązania medialne i ułatwienie spersonalizowanego dostępu do informacji osobom niepełnosprawnym i wykluczonym technologicznie,
– edukacyjna gra społecznościowa ściśle związana z kontekstem podróży pociągiem,
– aplikacja mobilna dla menedżerów z weryfikacją biometryczną,
– algorytm i implementacja regulacji położenia serwonapędów przy użyciu przetwarzania obrazu w czasie rzeczywistym,
– aplikacja mobilna dająca wsparcie kierowcom w udzielaniu pierwszej pomocy, na przykład w przypadku kolizji i wypadków drogowych, itp.

HackYeah Hackathon z każdym rokiem cieszy się coraz większym zainteresowaniem studentów, programistów, grafików komputerowych, ekspertów od cyberbezpieczeństwa, analityków danych oraz projektantów gier. Realizują oni zadania w wielu kategoriach otwartych oraz nad innowacyjnymi rozwiązaniami przedstawionych problemów.
Drużyna, której liderem był uczeń „Mechanika” stworzyła aplikację w kategorii przygotowanej przez Ministerstwo Cyfryzacji nowoczesne rozwiązania medialne i ułatwienie spersonalizowanego dostępu do informacji osobom niepełnosprawnym
i wykluczonym technologicznie.
Celem tej kategorii był walidator dostępności aplikacji mobilnych, potwierdzający jej zgodność z WCAG 2.1, która wyznacza zasady jakie powinna zachować aplikacja dostępna dla osób niepełnosprawnych. Trudność tego zadania polegała na wykonaniu walidatora po raz pierwszy w Polsce w wersji mobilnej. Głównym patronem projektu Gov Tech był Pan Mateusz Morawiecki, Prezes Rady Ministrów RP. Premier osobiście dołączył do obywatelskiej burzy mózgów i wspólnie z jej uczestnikami zastanawiał się jak stawić czoła największym wyzwaniom społecznym i środowiskowym.

Narzędzie informatyczne stworzone przez zespół  Kacpra Potyrały zostało uznane przez jury za najlepsze i otrzymało główną nagrodę Ministerstwa Cyfryzacji w swojej kategorii. Kacper Potyrała jest obecnie uczniem trzeciej klasy technikum w zawodzie technik teleinformatyk. Od wielu lat z pasją interesuje się informatyką, a w szczególności programowaniem. Bierze udział w Hackathonach czyli w maratonach programowania.

źródło: ZSZ nr 1 w Dębicy

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.