Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

OSZUŚCI DZIAŁAJĄCY METODĄ NA ”WNUCZKA” ZATRZYMANI

Policjanci z powiatu krakowskiego ustalili i zatrzymali dwóch oszustów działających metodą „na wnuczka”, którzy wyłudzili blisko 80 tys. zł. od dwóch seniorek. Obaj usłyszeli zarzuty, a jeden z nich trafił do aresztu na 3 miesiące.
Pod koniec sierpnia br. do dwóch mieszkanek powiatu krakowskiego na numer stacjonarny zadzwonił oszust i podając się za osobę najbliższą, przedstawił nieprawdziwe informacje o rzekomym wypadku drogowym, w którym ucierpieć miał jeszcze inny członek rodziny. Następnie poinformował o konieczności przekazania pieniędzy na jego leczenie i hospitalizację. Niestety rozmówca był na tyle przekonujący, że kobiety uwierzyły w jego opowieść. Chwilę po zakończonej rozmowie pod drzwiami pokrzywdzonych zjawiła się kolejna osoba podająca się za „adwokata”, któremu kobiety przekazały swoje oszczędności, w przekonaniu, że pomagają członkowi rodziny. Po kilku godzinach, po rozmowach z członkami rodziny kobiety zorientowały się, że padły ofiarami oszustwa.

Śledczy z Komendy Powiatowej Policji w Krakowie po otrzymaniu zgłoszenia w tej sprawie sprawdzali każdy trop, aby namierzyć sprawców. W toku czynności zgromadzili materiał dowodowy, który doprowadził ich do dwóch młodych mężczyzn: 21 i 18-latka, zamieszkałych na terenie Krakowa i okolic. 8 i 9 października br. kryminalni przeprowadzili realizację, w trakcie której obaj mężczyźni zostali zatrzymani. Starszy usłyszał dwa zarzuty dokonania, wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami, oszustw metodą „na wypadek” i wyłudzenia blisko 80 tys. zł, a młodszy pomocnictwa w dokonaniu tych przestępstw. Dodatkowo sąd zdecydował o tymczasowym aresztowaniu 21-latka na okres 3 miesięcy, natomiast wobec 18-latka zastosowano środki zapobiegawcze m.in. w postaci dozoru policji i zakazie kontaktowania się z pokrzywdzonymi. Za popełnione przestępstwa grozi im do 8 lat więzienia. Sprawa jest rozwojowa.

Oszustwa metodami „na wnuczka”, „na wypadek”, „na policjanta” czy „na funkcjonariusza CBŚP” wciąż się pojawiają. Dlatego apelujemy o czujność i rozsądek podczas rozmów telefonicznych z obcymi osobami. Przypominamy, że w przypadku odebrania telefonu z prośbą o udzielenie pożyczki należy zawsze:

– potwierdzić informację u innych członków rodziny a najlepiej poprosić o osobisty kontakt osoby podające się za naszego krewnego;

– nie działać w pośpiechu i odłożyć termin udzielenia pożyczki, nie ulegać presji czasu, którą wytwarzają oszuści, aby osiągnąć swój cel;

– nigdy nie przekazywać pieniędzy osobom obcym;

– o każdym podejrzanym telefonie pilnie poinformować POLICJĘ – nr alarmowy 112.

(KWP w Krakowie/js)

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.