Previous slide
Next slide

Piknik militarny z okazji Święta Wojska Polskiego na Rynku w Dębicy

Nowoczesny sprzęt wojskowy,  inscenizacja walk partyzanckich, wystawa o Władysławie Strumskim i koncert Norberta „Smoły” Smolińskiego przyciągnęły na dębicki Rynek całe rodziny. Jak się można było spodziewać największe wrażenie na dużych i małych zrobił czołg bojowy Leopard 2A5 oraz inscenizacja przedstawiająca wydarzenia z 1944 roku.

Do pojazdów wojskowych ustawiała się długa kolejka

Mieszkańcy Dębicy, ale także sąsiednich gmin i powiatów stawili się już od godz. 14:00 na Rynku, aby wziąć udział w pikniku militarno-wojskowym. Ogromne wrażenie na zwiedzających zrobiły przede wszystkim wozy bojowe: zestaw rakietowy Poprad, transporter opancerzony Rosomak, moździerz samobieżny RAK, wyrzutnia rakietowa Langusta oraz czołg Leopard. Można było nie tylko zrobić sobie zdjęcie, porozmawiać z żołnierzami, ale także zobaczyć pojazdy od środka.   

Wojskowi postarali się także o inne atrakcje dla najmłodszych, młodzieży i dorosłych. Było malowanie twarzy w kolorach moro, symulator lotu, wojskowa maskotka oraz 600 litrów wojskowej grochówki, które zniknęło w niespełna 2 godziny.

Swoje dioramy wystawiły także grupy rekonstrukcyjne i strzelcy, a Zespół Szkół im. prof. Janusza Groszkowskiego z Mielca zaprosił do mobilnej strzelnicy. – To super impreza. Mogłem wejść do rosomaka, założyć żołnierski hełm i potrzymać broń – mówił podekscytowany siedmiolatek. Takie wypowiedzi dało się słyszeć zarówno od dzieci, jak i dorosłych.

Kwiaty złożono przy Pomniku Niepodległości i tablicy Romana Banka

Po godz. 16:00 odbyło się  oficjalne rozpoczęcie obchodów Święta Wojska Polskiego – podniesienie flagi państwowej, ceremonia złożenia kwiatów przez delegacje samorządów i strzelców.

– To tutaj na Rynku 2 listopada 1918 r. tłum dębiczan zebrał się, aby świętować odzyskanie niepodległości. To tutaj miała miejsce pierwsza koncentracja polskich oddziałów wojskowych, podczas której przekazano komendę placu hrabiemu Tadeuszowi Łubieńskiemu. To również tutaj, w 2019 roku, dzięki wspólnej inicjatywie Miasta Dębicy oraz Instytutu Pamięci Narodowej, wzniesiony został Pomnik Niepodległości jako wyraz wdzięczności i hołdu bohaterom walk o wolność Polski. Bardzo cieszę się, że to w tym ważnym, historycznym miejscu wspólnie oddajemy hołd i upamiętniamy niezłomną służbę, poświęcenie polskich żołnierzy oraz gościmy nowoczesny sprzęt i wspaniałych żołnierzy z okazji Święta Wojska Polskiego – mówił w czasie uroczystości Mariusz Szewczyk, burmistrz Dębicy.

W trakcie uroczystości złożone zostały wiązanki kwiatów przy Pomniku Niepodległości oraz przy tablicy upamiętniającej strz. AK Romana Banka ps. Żbik, który zginął zabity przez Niemców, 7 czerwca 1944 r.

Wystawa i inscenizacja poświęcona dywersantom

Ważną częścią wydarzenia było otwarcie wystawy plenerowej pt. „Władysław Strumski ps. Brutus – dywersant, który zamienił karabin na pióro”.

– To dla nas bardzo ważne, że Dębica pamięta o naszym dziadku. Wystawę tworzą nie tylko oficjalne dokumenty, ale także fotografie z rodzinnych uroczystości – mówiła Małgorzata Rycak, wnuczka Władysława Strumskiego.

Szczególną atrakcją obchodzonego w Dębicy Święta Wojska Polskiego była inscenizacja walk partyzanckich z 1944 roku. 78 lat temu na Rynku zabity został strzelec Armii Krajowej Roman Banek ps. Żbik, a Armia Krajowa wykonała wyrok na żandarmie niemieckim, który był postrachem dębickiego społeczeństwa i odpowiada za śmierć wielu mieszkańców Dębicy i okolic.

Wydarzenia te zostały przedstawione przez rekonstruktorów, którzy ukazali okrucieństwo czasów okupacji. W inscenizacji wystąpili rekonstruktorzy z GRH 16. Pułku Piechoty Ziemi Tarnowskiej oraz ZGRH im. gen. Stanisława Maczka, a także członkowie Grupy Artystycznej Safo i dębiccy strzelcy. Autorem scenariusza był zastępca burmistrza – Maciej Małozięć, a za reżyserię odpowiadał Adam Gryczman z ZGRH im. gen. St. Maczka. O barwny przekaz wydarzeń postarał się dr hab. Andrzej Olejko, a narracja była dodatkowo tłumaczona na język migowy przez Weronikę Ferdynus.

„Smoła” zaśpiewał o polskich bohaterach

Ostatnim punktem niedzielnych uroczystości był koncert patriotyczny Norberta „Smoły” Smolińskiego – lidera zespołu Contra Mundum. Z artystą na scenie wystąpiły dzieci zgromadzone na płycie Rynku oraz członkowie grupy Safo. Podczas występu zaśpiewał swoje najpopularniejsze piosenki – „Chłopcy silni jak stal” czy „Już dopala się ogień biwaku”, która promowała film „Historia Roja”. Popularny „Smoła” przypomniał także poetów powstania warszawskiego, w tym Józefa Szczepańskiego i Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Organizatorami obchodów Święta Wojska Polskiego w Dębicy byli: Miasto Dębica, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Dębicy, Ministerstwo Obrony Narodowej, Wojskowe Centrum Rekrutacji w Mielcu.

Partnerzy wydarzenia: Miejski Ośrodek Kultury w Dębicy, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, Związek Strzelecki „Strzelec” Józefa Piłsudskiego, Związek Harcerstwa Polskiego Hufiec Dębica, GRH im. gen. Stanisława Maczka, GRH 16. Pułku Piechoty, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej.

Projekt został dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra” realizowanego przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Dębicy.

źródło: UM Dębica

Podziel się z innymi

Shares
Previous slide
Next slide

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.