Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

O polsko-żydowskim braterstwie broni w Muzeum Regionalnym

Spotkanie autorskie z Damianem Karolem Markowskim odbędzie się w najbliższy czwartek (9 lutego) w Muzeum Regionalnym w Dębicy. Historyk, w ramach Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, przedstawi swoją najnowszą książkę pt. „Ostatni dzień Hańczowa. Polsko-żydowskie braterstwo broni w czasach zagłady”.

Spotkanie z Damianem Karolem Markowski będzie prawdziwą gratką dla miłośników historii II wojny światowej i relacji międzyludzkich w tych trudnych czasach.

Pochodzący z Dębicy autor tym razem opowie o swojej najnowszej publikacji pt. „Ostatni dzień Hańczowa. Polsko-żydowskie braterstwo broni w czasach zagłady”. Przedstawił w niej bohaterskich mieszkańców wsi, którzy ratowali Żydów przed Holokaustem. Dzięki relacji świadków pokazał także polsko-żydowskie braterstwo broni w obronie Hańczowa. W latach 1943-1944 stała się ona schronieniem dla około 3 tys. Polaków i Żydów, ratujących się przed niemieckim terrorem i napaściami ukraińskich nacjonalistów. Byli wśród nich uciekinierzy z Wołynia, gdzie UPA dokonywała krwawych rzezi. Wieś ochraniał miejscowy oddział AK oraz grupa żydowskich partyzantów. 2 maja mieszkańcy wsi padli ofiarą niemieckiej pacyfikacji. Hanaczów przestał istnieć.

Damian Karol Markowski jest autorem wielu publikacji naukowych i popularno-naukowych. Do tej pory ukazały się m.in.: „Płonące Kresy: operacja Burza na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej”; „Anatomia strachu: sowietyzacja obwodu lwowskiego 1944-1953. Studium zmian polityczno-gospodarczych” – publikacja nagrodzona w III edycji konkursu im. Janusza Kurtyki; „Dwa powstania. Bitwa o Lwów 1918” oraz prezentowaną w ubiegłym roku w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej „Lwów 1944”.

Spotkanie autorskie odbędzie się w najbliższy czwartek o godz. 16:00 w Muzeum Regionalnym w Dębicy.

źródło: UM Dębica

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.