Previous
Next
Previous
Next

Tomasz Bilut został mistrzem świata! Chłopak z Dębicy zdobył wywalczył złoty medal w Chinach!

W dniach 23-28 sierpnia odbyły się 9-te Mistrzostwa Świata Kung Fu w chińskiej miejscowości Emeishan, leżącej w prowincji Sichuan. Tegoroczne zawody posiadały rekordową liczbę uczestników – 6649 sportowców z 53 krajów i regionów, którzy rywalizowali w różnych kategoriach. Polska Reprezentacja, złożona była z 22 zawodników. Zawodnik z Dębicy Tomasz Bilut zdobył tam dwa medale – złoty i srebrny.

-Na zawodach startowałem w dwóch konkurencjach, w których zdobyłem łącznie dwa medale: w formie z podwójnymi sztyletami zdobyłem tytuł mistrza świata, a w konkurencji form ręcznych zapewniłem sobie srebrny medal. Mój klubowy kolega Franciszek Derżko zdobył brązowy medal w konkurencji form ręcznych – relacjonuje złoty medalista.

Treningi Kung Fu rozpoczął w 2002 roku w Dębickim oddziale Tarnowskiej Szkoły Kung Fu „Vo Thuan Thanh Quen”. W 2010 roku, po raz pierwszy został powołany do składu Reprezentacji Polski, i od tego momentu wielokrotnie reprezentował Polskę na Mistrzostwach Europy i Świata, przynosząc z tych zawodów liczne medale.

-Tegoroczny już piąty start na Mistrzostwa Świata był dla mnie wyjątkowy, gdyż po raz pierwszy wywalczyłem złoty medal na co czekałem przez ponad 21 lat swojej kariery – mówi Tomasz Bilut.

Kung fu to tradycyjna chińska sztuka walki, która obejmuje szeroki zakres technik i stylów walki. Jest to nie tylko system samoobrony, ale także filozofia, która promuje zdrowie, równowagę i ducha walki. Kung fu opiera się na zróżnicowanych technikach, takich jak ciosy, kopnięcia, bloki, oraz formy, które są sekwencjami ruchów, które mają na celu rozwijanie siły, sprawności, zwinności i koncentracji.

Mistrzostwa Świata w Kung Fu organizowane są przez Międzynarodową Federację Wushu (IWUF). Organizacja skupia przedstawicieli różnorodnych chińskich stylów z całego świata. Cykl dwuletni Mistrzostw gromadzi najlepszych zawodników z całego świata, którzy rywalizują w różnych kategoriach wiekowych, stylowych i wagowych. Czym są Konkurencje form, (znane także jako „taolu” lub „kata” w innych systemach sztuk walki) są integralną częścią treningu i rywalizacji w Kung Fu. Formy stanowią sekwencje ruchów, które zawierają różnorodne techniki ataku, obrony, akrobacji i elementy choreografii. Każda forma ma określony układ ruchów, który jest starannie przemyślany i przekazywany z pokolenia na pokolenie.

Tomasz Bilut, ur 1991 ma 32 lata. Urodził się i wychował w Dębicy. Chodził do Szkoły Podstawowej nr 9, a maturę zdał w I LO im. Władysława Jegiełły. Jest absolwentem AGH w Krakowie oraz na Uniwersytecie Fudan w Shanghaju. Obecnie jest kierownikiem regionalnym odpowiedzialnym za sprzedaż Buldożerów na rynku Azja Pacyfik i Australia w Liugong Dressta Machinery.

-Większość czasu spędzam w podróży około 200 dni w roku w krajach takich jak Indonezja, Filipiny, Korea poludniowa, Chiny, Australia. W związku ze specyficznym trybem życia brak żony i dzieci -śmieje się złoty medalista.