Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide

„Nad Niemnem” w wykonaniu dębiczan

Tegoroczne Narodowe Czytanie w Dębicy odbyło się w Parku „Sokoła” przy Domu Kultury Śnieżka. Sceny z powieści Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem” przedstawili  zaproszeni goście oraz młodzi artyści z grupy artystycznej SAFO i grupy teatralnej TALIA.

rtyści amatorzy przenieśli licznie zebraną publiczność w Parku „Sokoła” do pięknego Korczyna. Przedstawili losy rodzin Bohatyrowiczów i Korczyńskich z Powstaniem Styczniowym w tle.

Na trawiastej scenie wystąpili m.in. Piotr Chęciek – starosta dębicki, Marzena Socha – dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Tomasz Czapla – dyrektor Muzeum Regionalnego, Jan Borek – animator kultury, Dorota Kliś – dyrektor Przedszkola Miejskiego nr 2 oraz młodzież z grupy artystycznej Safo i teatralnej Talia. W scenerii Parku „Sokoła” stworzyli niepowtarzalne widowisko. O oprawę muzyczną postarali się Jakub Czapla, multiinstrumentalista z Kapeli Ludowej Iskierczanie oraz akordeonista Grzegorz Gawle.

Organizatorzy zadbali także o ucztę dla ciała. Przygotowany został stół pełen przysmaków inspirowanych staropolskim gospodarstwem.

Wydarzenie wspólnie zorganizowali: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Dębicy wraz z Miejskim Ośrodkiem Kultury i II Liceum Ogólnokształcącym im. ks. Jana Twardowskiego.

W tym roku nieprzypadkowo wybrano powieść Elizy Orzeszkowej do akcji „Narodowego Czytania”. Nad Niemnem to jeden z najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku.

Nad Niemnem to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–1887, a w formie książki ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Chwalono m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości. Nad Niemnem cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników.

źródło: UM Dębica

Podziel się z innymi

Shares
Previous slide
Next slide

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.