Previous
Next
Previous
Next

Sakra biskupia w Tarnowie

IMG_0015Biskupi z kraju i zagranicy, przedstawiciele prawosławia i Kościoła greckokatolickiego, a także kapłani, siostry zakonne, przedstawiciele krajów misyjnych, świata nauki, parlamentarzyści, samorządowcy i wierni diecezji tarnowskiej wezmą udział w święceniach biskupich dwóch biskupów pomocniczych ks. Jana Piotrowskiego i ks. Stanisława Salaterskiego. Uroczystości rozpoczną się w sobotę, 25 stycznia o godzinie 10.00. w tarnowskiej katedrze.
Święcenia biskupie odbędą się w czasie Mszy Świętej. Będzie jej przewodniczył i wygłosi homilię metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Głównym szafarzem święceń będzie biskup tarnowski Andrzej Jeż. Współkonsekratorami będą Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Celestino Migliore oraz biskup senior Władysław Bobowski.
Obrzędy święceń rozpoczynają się po Ewangelii, kiedy po śpiewie hymnu do Ducha Świętego prezbiterzy asystujący nominatom poproszą głównego konsekratora o udzielenie święceń biskupich. Na potwierdzenie prośby zostanie przeczytany dokument potwierdzający nominację, na co cała zgromadzona wspólnota odpowie słowami: „Bogu niech będą dzięki”. Ciąg dalszy obrzędów święceń ma miejsce po homilii. Następuje wtedy przyrzeczenie elektów, w którym zobowiązują się do dochowania wiary i wypełnienia powierzonego im urzędu posługiwania.
W dalszej kolejności śpiew Litanii do Wszystkich Świętych poprzedzi istotną część obrzędów święceń, mianowicie nałożenie rąk i modlitwę święceń.
„Nałożenie rąk jest znakiem daru Ducha Świętego, który uwidacznia fakt, że posługa wywodzi się z objawienia Chrystusa i przypomina Kościołowi źródło misji. Po uroczystej modlitwie święceń, do której w najważniejszym miejscu dołączają wszyscy biskupi, ma miejsce namaszczenie głowy oraz przekazanie księgi Ewangelii i insygniów” – mówi ks. Stanisław Garnczarski, ceremoniarz bazyliki katedralnej w Tarnowie.
Namaszczenie głowy oznacza udział biskupa w kapłaństwie Chrystusa, nałożenie pierścienia to znak zaślubin z Kościołem, nałożenie mitry przypomina o obowiązku dążenia do świętości, wręczenie pastorału jest znakiem przekazania urzędu pasterskiego. Obrzęd święceń biskupich kończy się przekazaniem pocałunku pokoju.
Nowo święceni biskupi leżą krzyżem w czasie śpiewu Litanii do Wszystkich Świętych. Ta część rytu święceń posiada głębokie, symboliczne znaczenie. Wyraża postawę pokory i całkowitego oddania się Bogu w myśl słów św. Pawła: „Razem z Chrystusem zostałem przybity do krzyża. Teraz zaś już nie ja żyję, lecz żyje we mnie Chrystus” (Ga 2,20).
Biskup nominat Jan Piotrowski na hasło swojej posługi wybrał słowa „In Caritate Evangelium praedicare” – „W miłości głosić Ewangelię”, a biskup nominat Stanisław Salaterski hasło „Gaudium fidei praedicare” – „Głosić radość wiary”.
Uroczystości przyjęcia święceń biskupich będą transmitowane przez Radio RDN Małopolska, RDN Nowy Sącz i Telewizję Trwam.
Do godz. 9.30 do katedry będą wpuszczane tylko te osoby, które posiadają zaproszenia oraz wszyscy kapłani i siostry zakonne. Po godz. 9.30 będą mogli wejść wszyscy chcący uczestniczyć w uroczystości, ale tylko w miarę wolnego miejsca. Nawet imiennie zaproszeni goście nie mają zapewnionych miejsc siedzących.
Parking dla zaproszonych gości będzie przygotowany przy Urzędzie Wojewódzkim oraz wzdłuż Seminarium (bezpłatnie). Nie będzie możliwości parkowania na terenie WSD. W sobotę będzie obowiązywał również całkowity zakaz zatrzymywania i parkowania pojazdów na Placu Katedralnym i wokół katedry.
Ze względu na transmisję telewizyjną przedstawiciele innych mediów będą mogli robić zdjęcia i filmować w katedrze tylko z wyznaczonego dla nich miejsca. Poruszanie się po katedrze w czasie trwania uroczystości będzie niemożliwe. Uprasza się również wszystkich zaproszonych gości, aby podczas Mszy św. nie korzystali z żadnych elektronicznych sprzętów (kamer, aparatów fotograficznych, smartfonów, telefonów komórkowych).
 

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.