Previous
Next
Previous
Next

ZAWADA- współpraca obecnego właściciela oraz samorządu mogłaby na nowo przywrócić świetność za murami Zespołu Dworsko-Parkowego- JAK MYŚLICIE?

DSC01376Obiekt ten, znajduje się pod pieczą Konserwatora Zabytków. Wybudowany został na przełomie XVIII i XIX wieku przez Atanazego Raczyńskiego według projektu Karola F.Schinkla. Wcześniej natomiast znajdował się tam renesansowy dwór wzniesiony w XVI wieku jeszcze przez Ligęzów. Całość ogrodzona była murem wykonanym z polnych kamieni, poza którymi rozpościerał się wielohektarowy park. Dzisiaj na jego terenie znajdują się wiekowe dęby, lipy, topole, jesiony, buki.
 
Zespół pałacowo-parkowy obejmuje:
Kaplicę z basztą
Oficynę
Pralnię
Budynek mieszkalny
Rządówkę
Budynek bramny
Chmielarnię
Gorzelnię
Stajnię
Studnię z dwoma kamiennymi obeliskami
Oraz ogrodzenie
które wpisane zostały do rejestru zabytków.
Z okazałego pałacu (zniszczonego w 1915 roku) pozostała do dziś tylko jedna Baszta z przyległym budynkiem oraz neogotycką bramą wjazdową i murem od strony południowej. We wschodniej części umieszczony jest neobarokowy, piętrowy pałacyk wybudowany około 1918 roku. Po jego południowej stronie znajduje się zabytkowa studnia z końca XVIII wieku. Wszystko to należy do osoby prywatnej.
Tak bogate w historię obiekty to duma każdego regionu więc dlaczego niszczeje? Niejedna osoba pamięta spacery po parku, przejażdżkę konną czy seanse filmowe, jakie były organizowane w Baszcie. I gdzie to wszystko? Odcięte grubym murem, zamknięte za masywną bramą, której właściciel nie chce otworzyć. A czy byłoby to takie złe, gdyby społeczeństwo znów mogło korzystać z dobrodziejstw tego urokliwego niegdyś miejsca, gdyby oczy mogły nacieszyć się widokiem wszechobecnej zieleni, spośród której wyłaniają się pamiątki historii tej ziemi?
„Od lat monitowaliśmy, aby zgodnie z programem realizowano prace modernizacyjne. Nie tylko w naszym odczuciu, postępy nie są zadowalające, a nasza perełka historyczna popada w ruinę! Zamiast renowacji mamy degradację – tak dalej być nie może.” Tymi słowami Wójt Gminy wyraża to, co go męczy, gdy patrzy na Zawadę. „Serce boli nie tylko mnie, ale przede wszystkim mieszkańców, którzy na co dzień obserwują to, co dzieje się, czy będąc bliżej prawdy, nie dzieje się w Zespole Dworsko-Parkowym w Zawadzie. Nie chcemy nikogo wywłaszczać, chcemy współpracy, partnerskiej współpracy, gdyż mniemam, zarówno my jako samorząd, jak i właściciel, mamy wspólny cel.”
Pomimo wielu prób, nie udało się nam skontaktować z właścicielem Zespołu, dlatego też podjęto kroki zmierzające do uzyskania informacji na temat planów oraz postępów prac poprzez uruchomienie odpowiednich instytucji. Rozważamy możliwości prawne dotyczące przejęcia tego historycznego kompleksu. Jednak dla Wójta bardziej satysfakcjonujący będzie konkretny skutek tej interwencji, która poniekąd jest odpowiedzią na głos mieszkańców. W grę wchodzi pomoc obecnemu właścicielowi w konserwacji, stworzeniu wspomnianego przez niego już dawno muzeum. „Nie mamy ambicji być właścicielem tych obiektów. Mamy ambicję, aby Zespół Dworsko-Parkowy w Zawadzie był celem wycieczek, ośrodkiem krzewienia kultury, ważną instytucją Podkarpacia. To jest możliwe. Gorąco w to wierzę.” Tymi słowami zachęcamy Was drodzy Mieszkańcy do włączenia się w działania zmierzające do przywrócenia Zawadzie dawnej świetności. Wyraźcie swoją opinię- głośno- tak, żeby usłyszano Was i Wasze zdanie, bo to wszystko dla Was…To tu mieszkacie i to z tą Gminą się utożsamiacie więc działajmy wspólnie.
 

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.