Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide

Sadeczanin.info: Sąd ogłosił upadłość właściciela Trzech Koron – firmy CD Locum

k4Dziś (11 grudnia) sąd ogłosił upadłość firmy CD Locum, do której należy nowosądecka galeria handlowa” Trzy Korony”. To jeden z największych obiektów tego typu w tej części Polski. Upadłość obowiązuje już od północy. Postanowienie sądu jest nieprawomocne.
Sąd Rejonowy w Nowym Sączu – Wydział Gospodarczy ogłosił dziś swoje postanowienie, które jest finałem toczącego się od kilku miesięcy procesu upadłościowego spółki. Wniosek złożyło kilka firm, które nie mogły się doprosić u inwestora o zapłatę za pracę przy budowie galerii.
– Sąd postanawia ogłosić upadłość spółki CD Locum z możliwością zawarcia układu z wierzycielami. Upadłość obowiązuje od północy, 11 grudnia. Wzywa się wierzycieli upadłego o zgłoszenie swoich wierzytelności w ciągu trzech miesięcy – odczytał postanowienie sędzia kilka minut po g. 13. – To jest już 14 godzina upadłości spółki –zaznaczył.
Sąd wyznaczył też zarządcę masy upadłościowej, w uzasadnieniu podkreślił, że z zeznań samego prezesa spółki wynika, że istnieją zobowiązania, które spółka powinna spłacić.
– Upadłość ogłasza się w stosunku do tego dłużnika, który nie jest wypłacalny, czyli wtedy jeżeli nie reguluje swoich wymagalnych zobowiązań finansowych. Gospodarczą przyczyną upadłości jest załamanie się finansowe podmiotu gospodarczego na skutek trwałej wypłacalności. Każdy kto podpisuje określoną umowę musi realizować zawarte w niej zobowiązania. Dotyczy to wszystkich zobowiązań. Tymczasem nawet ze stanowiska zaprezentowanego przed sądem przez dłużnika wynika, że nie realizuje on wymagalnych zobowiązań. Dlatego też sąd ogłosił upadłość – uzasadniał decyzję sędzia.
Sąd podkreślił, że jeśli dłużnik występuje z wnioskiem do podwykonawców o potrącenia to tym samym swoją wierzytelność uznaje i tak było w tym przypadku. Zdaniem sądu, likwidacja majątku dłużnika już na tym etapie mogłaby utrudnić wierzycielom odzyskanie pieniędzy. Dlatego nie zdecydowano się na postępowanie likwidacyjne. Dzięki temu spółki będzie mogła nadal funkcjonować ale pod rygorem zawarcia układu z wierzycielami w sprawie spłaty naleźności. Z tym teoretycznie nie powinno być problemu, bo jak wykazywali w trakcie procesu pełnomocnicy Stanisława. K, spółka jest podobno w bardzo dobrej kondycji finansowej a sama wartość Trzech Korona od czasu budowy miała nawet znacznie wzrosnąć.
– Postępowanie upadłościowe pozwoli kompleksowo rozwiązać tę kwestię. Należy mieć nadzieję, że dzięki temu wierzytelności zostaną spłacone a układ upadłościowy zostanie przyjęty – wyjaśniał sędzia.
Dopiero, gdyby te środki zawiodły możliwe jest sięgnięcie po inne środki: likwidacja majątku i jego licytacja przez komornika. Dzisiejsza decyzja sądu otwiera natomiast drogę tym spośród wszystkich firm budujących galerię (było ich ok. 300), które miały do tej pory problem z odzyskaniem zapłaty za wykonane prace.
Prezes spółki Stanisław K. był wraz z pełnomocnikiem obecny na sali, gdy sąd ogłaszał upadłość CD Locum. Nie chciał jednak komentować tej decyzji. Stanisław K. ma teraz dwa tygodnie na złożenie zażalenia na dzisiejsze postanowienie Sądu Rejonowego, które jest nieprawomocne.
– To bardzo dobra decyzja. Teraz każda z firm, której Stanisław K. nie płacił może odzyskać swoje pieniądze. Szkoda, że w międzyczasie część z nich, w tym jedna z Nowego Sącza zdążyła upaść. Było też wiele firm, głównie z naszego regionu, które nie wystąpiły jeszcze do sądu, bo albo były zastraszone, albo już pogodziły się z losem, tak jak ja – komentuje jeden z lokalnych przedsiębiorców.
***
Budowa największej nie tylko w Nowym Sączu ale i w tej części Małopolski galerii handlowej, na byłej miejskiej działce u zbiegu ulic Krańcowej i Lwowskiej, trwała kilka lat. Oddawano ją, o czym już pisaliśmy, w ogromnym pośpiechu i jak się okazało bez ważnego pozwolenia na użytkowanie, za co zresztą nadzór budowlany naliczył inwestorowi karę finansową, od której jednak spółka się odwoływała.
Na budowie pracowało wiele lokalnych firm, co miało pomóc sądeckim przedsiębiorcom rozwinąć skrzydła. W sumie było ich ok. 300. Zapłacono tylko części z nich. Szczęście miała m.in pewna sądecka hurtownia budowlana oraz firma geodezyjna z Nowego Sącza. Są jednak i tacy, którzy nadal czekają na swoje pieniądze.
Po pierwszej rozprawie, w sierpniu tego roku, na której rozpatrywano wniosek o upadłość, jedna z tych firm się wycofała, ale na jej miejsce na wokandzie pojawiły się wnioski kilku innych, w tym dużej korporacji z Warszawy, która domaga się od CD Locum spłaty ponad 30 mln zł należności. Pozostałe firmy walczą o kwoty od kilkunastu do kilkuset tysięcy złotych.
Bogumił Storch
Fot: autora
Artykuł można znaleźć pod linkiem.
http://www.sadeczanin.info/gospodarka,6/galeria-pod-mlotek-sad-oglosil-upadlosc-wlasciciela-trzech-koron,67155#.VIqgX9IyKyp

Podziel się z innymi

Shares
Previous slide
Next slide

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.