Previous
Next
Previous
Next

KOLĘDOWALI DLA INDYJSKICH DZIECI

05Wzorem lat ubiegłych dzieci ze Szkoły Podstawowej w Brzostku należące do Ogniska Misyjnego po uroczystym błogosławieństwie w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia rozpoczęły kolędowanie. Celem tegorocznej misji była duchowa solidarność i pomoc materialna dla dzieci z Indii oraz pragnienie, aby ich szara codzienność była, choć trochę łatwiejsza i bardziej kolorowa.
Mali Kolędnicy Misyjni tradycyjnie śpiewali kolędy, a w krótkiej scence opowiadali o trudnej sytuacji swoich kolegów i koleżanek w Indiach. Wiemy, że Indie są jednym z najludniejszych i najbiedniejszych krajów świata. Ubóstwo obejmuje aż 35% społeczeństwa. Ponad połowa dzieci do 5. roku życia jest niedożywiona. Około 55 mln dzieci, które nie ukończyły jeszcze 14. roku życia musi ciężko pracować bądź świadczyć niewolnicze usługi u ludzi bogatych. Ich średni czas pracy wynosi 13 godzin na dobę, a ich dniówka w przeliczeniu wynosi 1 złoty. Pracujące dzieci często są głodzone, zastraszane i bite.
Znaczna część indyjskich dzieci to nosiciele wirusa HIV, a ponad milion straciło jedno lub dwoje rodziców z powodu tej choroby. Dzieci te są napiętnowane – wyrzuca się je ze szkół lub separuje od zdrowych uczniów. Nikt im nie pomaga. Traktowane są jak margines społeczny. Na ulicach New Dehli – stolicy Indii – żyje ok. 50 tys. bezdomnych dzieci.
Opieka zdrowotna w Indiach ma bardzo niski poziom. Na jednego lekarza przypada ponad 2 tys. pacjentów. Dotkliwym problemem jest też, jakość wody pitnej. Jest ona bardzo zanieczyszczona i powoduje choroby, szczególnie wśród dzieci.
W dowód wdzięczności za przyjęcie i złożone ofiary Misyjni Kolędnicy pozostawili w odwiedzanych domach okolicznościowe pamiątki. Tym razem miały kształt dzbana, by przypominał o darach chrztu świętego i powinności przekazywania wiary, a także chrześcijańskim obowiązku otaczania troską naszych braci i sióstr w potrzebie.
Kolędnikom, którzy z wiarą i wielkim entuzjazmem podjęli trud kolędowania, Rodzicom którzy z bardzo dużym zaangażowaniem włączyli się w przebieg akcji, Dyrekcji Szkoły, Ks. Proboszczowi i brzosteckim Kapłanom oraz Parafianom za zrozumienie potrzeb misji i złożone ofiary do misyjnej skarbonki składam serdeczne „BÓG ZAPŁAĆ”.
Jolanta Synowiecka

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.