Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide

Kolejna publikacja o Pilźnie

„Dzieje miasta Pilzna” – to kolejna publikacja wydana staraniem Towarzystwa Przyjaciół Pilzna i Ziemi Pilźnieńskiej. Okazja do jej przygotowania był ubiegłoroczny jubileusz 660-lecia Pilzna.
W liczącej 150 stron książce zebrano materiały przygotowane i prezentowane podczas sesji naukowej, która zorganizowano w ramach obchodów jubileuszowych. Wzięli w niej udział naukowcy z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. W przygotowanych na tę okoliczność referatach poruszano zagadnienia dotyczące życia rodzinnego mieszczan pilźnieńskich w XVII wieku, analizowano historyczne losy dokumentu lokacji Pilzna, omawiano historię klasztoru augustianów i karmelitów, prezentowano sytuację szlachty w Pilźnie w dobie upadku Rzeczpospolitej.
W wydanej właśnie publikacji znalazła się część z nich. Włączono do niej np. materiał Eligiusza Dworaczyńskiego podsumowujący badania archeologiczne dotyczące reliktów ratusza w Pilźnie. Są tu również referaty odnoszące się do historii miasta z okresu I wojny światowej, a także publikacje omawiające sytuację szlachty pilźnieńskiej w okresie upadku Rzeczpospolitej. W książce zamieszczono równiez kilka interesujących zdjęć archiwalnych. Problematyka jest na tyle szeroka, że pozwala w znacznym stopniu uzupełnić wiedzę o Pilźnie i jego mieszkańcach. Dystrybucją książki zajmuje się Towarzystwo Przyjaciół Pilzna i Ziemi Pilźnieńskiej.
źródło: Urząd Gminy w Pilźnie

Podziel się z innymi

Shares
Previous slide
Next slide

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.