Previous
Next
Previous
Next

Afryka prosi o misjonarzy

misjeszpitalKościół w Afryce prosi o misjonarzy. Potrzebuje też pomocy w budowie szkół i placówek medycznych. Potwierdza to ks. Krzysztof Czermak, który wrócił z Kamerunu i Republiki Środkowoafrykańskiej. Ks. Krzysztof usłyszał także wiele podziękowań dla diecezji tarnowskiej za wymierne wsparcie w dziele misyjnym. Podczas wizyty na Czarnym Lądzie, wikariusz biskupa tarnowskiego ds. misji wręczył złoty medal Dei Regno Servire misjonarce świeckiej Ewie Gawin. Natomiast w Bagandou odbyło się przekazanie szpitala w ręce nowej dyrektorki placówki. 
Ks. Krzysztof Czermak, goszcząc w Kamerunie i Republice Środkowoafrykańskiej, odwiedził tarnowskich misjonarzy, spotkał się z biskupami, a także udzielał sakramentów. Celebrował Eucharystię i głosił słowo Boże, chrzcił, spowiadał i udzielił I Komunii świętej.
W Kamerunie wręczył złoty medal Dei Regno Servire misjonarce Ewie Gawin. W tym roku obchodzi ona 25-lecie pracy w tamtym kraju. Medal przyznaje Biskup Tarnowski za wyjątkowe zaangażowanie w życie Kościoła. Misjonarka jest m.in. inicjatorką prowadzenia i wybudowania szkoły dla dzieci głuchoniemych w stolicy kameruńskiej diecezji Bertoua.
„W Kamerunie dużo osób zna i ceni naszą misjonarkę. Pomaga ona chorym dzieciom i dorosłym, odwiedza i wspiera więźniów, którzy przebywają w bardzo trudnych warunkach. Z wielkim zaangażowaniem starała się o wybudowanie szkoły dla dzieci głuchoniemych, o których często zapominają nawet najbliżsi ” – podkreśla ks. Krzysztof Czermak.
W Republice Środkowoafrykańskiej kapłan odwiedził wszystkich tarnowskich misjonarzy, którzy pracują w sześciu placówkach. Ważnym wydarzeniem było przekazanie szpitala w Bagandou w ręce nowej dyrektorki Izabeli Cywy. Dotychczasowa dyrektor Elżbieta Wryk, która przez siedem lat tworzyła tę jednostkę zdrowia, opuszcza Afrykę za kilka tygodni.
„Szpital w Bagandou jest naszą chlubą. Niektórzy pokonują ok. 150 km, by dotrzeć do miejsca, w którym otrzymują fachową pomoc, gdzie ratowane jest życie dzieci i dorosłych. Przez lata szpital się rozbudowywał. Pracuje tam ok. 20 osób. Wszyscy stanowią miejscową ludność. Personel i pacjenci są bardzo wdzięczni Elżbiecie Wryk, która przez lata troszczyła się o rozwój ośrodka, doprowadziła do jego wzorowej organizacji, dbała o formację personelu i z oddaniem służyła chorym ” – mówi ks. Czermak.
O pomoc w powstawaniu podobnych placówek medycznych, a także szkół prosili biskupi, kapłani i wierni z Kamerunu i Republiki Środkowoafrykańskiej.
„Jest wielka potrzeba, by na misje przyjeżdżali także świeccy, którzy pomogą zorganizować naukę, potrafią budować, remontować, leczyć czy odbierać porody. Tamtejsi ludzie wiedzą, że to co w rękach ma Kościół funkcjonuje dobrze i na wysokim poziomie” – dodaje wikariusz biskupi ds. misji.
Odwiedzając misję w Baboua, ks. Krzysztof Czermak pozdrowił wiernych od ks. Mateusza Dziedzica, uprowadzonego w ubiegłym roku z tamtejszej misji. „Wierni bardzo owacyjnie przyjęli te pozdrowienia, jakby czekali, że on wróci. W Baboua nie ma już naszych księży. Parafie prowadzą miejscowi kapłani. Ks. Mateusz Dziedzic aktualnie pracuje we Francji i z tego co mówi planuje wrócić do Afryki, ale nie wiem do jakiego kraju” – podkreśla.
W RCA jest już raczej spokojnie, chociaż w wielu miejscach widać patrole żołnierzy ONZ. Podczas rebelii dużo ludzi musiało uciekać ze swoich domów, do dziś koczują niedaleko lotniska w stolicy kraju oraz przy kościołach. Ludzie gen. Miskina, którzy w październiku uprowadzili tarnowskiego misjonarza, ciągle koczują w lesie. „Tamtejszy Kościół z nadzieją czeka na wizytę papieża Franciszka, który zapowiedział, że pod koniec roku przybędzie do Republiki Środkowoafrykańskiej” – mówi ks. Krzysztof Czermak.
Oprac. Ewa Biedroń
Foto z arch. ks. Krzysztofa Czermaka

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.