Previous
Next
Previous
Next

Statuty rad osiedli przyjęte

DSCF1454Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Dębicy radni zdecydowali o obniżeniu progów wyborczych przy wyborze rad osiedlowych. Dotychczasowa ilość osób wymaganych do powołania rady osiedla w I turze wynosząca 180 osób i 150 osób w II turze została obniżona odpowiednio do 120 osób w I turze i 100 osób w turze II. Z takiego rozwiązania nie są zadowoleni przedstawiciele trzech istniejących w Dębicy rad osiedlowych, którzy uważają, że te limity są wciąż zbyt wysokie.

Sprawa utworzenia osiedli oraz statutów rad osiedli została wcześniej poddana konsultacjom społecznym w ramach których mieszkańcy mogli od 7 kwietnia do 6 maja zgłaszać swoje uwagi do projektu statutów rad osiedli. Takich pism z uwagami  bezpośrednio  do biura Rady Miejskiej oraz za pośrednictwem poczty elektronicznej zostało zgłoszonych dokładnie 21. Pisma składały zarówno obecnie działające rady osiedli (Świętosława, Słoneczne), jak i organizacje, stowarzyszenia i partie polityczne (Forum na Rzecz Dębicy, Ruch Integracji Społecznej, Platforma Obywatelska – zarząd powiatu dębickiego), rady nadzorcze spółdzielni mieszkaniowych oraz mieszkańcy. Propozycje zawarte w tych pismach proponowały zarówno utworzenie rad osiedli bez względu na liczbę mieszkańców obecnych na zebraniach, przez obniżenie ich wymaganej liczby do 40 osób w I turze i 30 osób w II turze do propozycji podwyższenia limitu do 300 osób w I turze i 200 osób w II turze oraz określenie progu wyborczego na 50% uprawnionych do głosowania na każdym osiedlu.   

Swoje zdanie dotyczące przedstawionego przez Komisję Organizacyjno-Prawną Rady Miejskiej projektu uchwały wyrazili podczas sesji przedstawiciele trzech działających na terenie miasta rad osiedlowych. Uważają oni, że zaproponowane przez komisję limity są zbyt wysokie i spowodują, że rady osiedlowe na terenie miasta mogą nie powstać. 

Ostatecznie 15 głosami za, przy 3 przeciw i 1 wstrzymującym się uchwała dotycząca statutów osiedli na mocy której w I turze wyborów do rady osiedla musi wziąć udział 120 osób, a w II turze 100 osób  została przyjęta.

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.