Previous
Next

Święto 3 Maja w Jodłowej

jodlowaW Jodłowej odbyły się uroczystości związane z obchodami 224 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Rozpoczęła je Msza Święta w Sanktuarium Dzieciątka Jezus, której przewodniczył ks. Zenon Tomasiak – proboszcz parafii p.w. św. Stanisława BM.
Następnie przy dźwiękach orkiestry dętej wraz z pocztami sztandarowymi, delegacjami ze szkół oraz mieszkańcami przemaszerowano pod pomnik Konstytucji 3 Maja. Pod pomnikiem odśpiewano hymn państwowy oraz złożono okolicznościowe wiązanki kwiatów. Na zakończenie głos zabrał Wójt Gminy Jodłowa, który powiedział: „…Trzeciego maja 1791 roku nasi przodkowie podjęli ambitną i bezprecedensową próbę dogłębnej reformy państwa. Konstytucja ta była pierwszym demokratycznym aktem zasadniczym w Europie, a drugim na świecie. Wracamy do tamtych majowych dni z poczuciem radości i wielkiej dumy z dokonań naszych przodków. Konstytucja 3 Maja miała stać się podstawą naprawy Rzeczypospolitej w wymiarze ustrojowym i społecznym, miała umocnić państwo i przez to uchronić przed utratą niepodległości”…”Doceniając dzisiaj wielkość myśli twórców Konstytucji, bądźmy wdzięczni i pamiętajmy o ludziach, którzy swoją pracą spowodowali, że w sercach i umysłach Polaków nigdy nie zgasła iskra wolności i niepodległości”. Następnie podziękował wszystkim za udział w  uroczystościach i życzył wszystkim aby z kart historii czerpali siłę i mądrość dla rozwoju naszej Małej Ojczyzny. „Pracujmy tak, by mówiąc słowami Konstytucji 3 Maja „ (…) na błogosławieństwo, na wdzięczność współczesnych i przyszłych pokoleń zasłużyć (…) ”Cieszmy się z takiej Polski, w jakiej przyszło nam żyć. Bo Ona, nasza Ojczyzna na to zasługuje. Bądźmy z niej dumni każdego dnia”.
źródło. UG. Jodłowa

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.