Previous slide
Next slide

Jodełka znów na ścianie! Fenomen płytek w jodełkę – dlaczego znów zyskały popularność?

Moda wraca do nas jak bumerang, również w kwestii aranżacji wnętrz. Współcześnie obserwujemy wielki powrót stylu retro i niecodziennych odsłon klasycznych elementów dekoracyjnych. Jodełka zmienia formę z paneli na płytki, a zamiast parkietów aktualnie częściej można ją znaleźć na ścianach w kuchni czy łazience. Szeroka dostępność wzorów i kolorów sprawia, że jest w czym wybierać – dowodzą ku temu awangardowe projekty architektów, którzy nie boją się eksperymentować z wzornictwem oraz kolorystyką. Obecnie wyróżnia się kilka stylów układania klasycznej jodełki. Warto poznać swoje możliwości i efekt, jaki można uzyskać dzięki nowoczesnym płytkom w jodełkę.

Francuski, węgierski, a może klasyczny? Trzy style układania płytek w jodełkę
Płytki można układać w jodełkę na kilka sposobów. Najczęściej wybieranym jest styl klasyczny, głównie ze względu na łatwość montażu i szeroki wybór płytek prostokątnych. Łączenie płytek w jodełkę klasyczną polega na układaniu prostokątów pod kątem 90°, gdzie krótszy bok jednej z płytek przylega do dłuższego boku drugiej. Połączone w jedno tworzą zygzakowaty wzór. Co ciekawe, do ułożenia klasycznej jodełki można wykorzystać elementy o dowolnych wymiarach! Również francuski styl układania płytek zjednał ku sobie rzeszę wielbicieli szyku – wariant chevron układa się z płytek o kształcie równoległoboku. W jodełce francuskiej krótsze boki płytek przycięte są pod kątem 45° oraz stykają się ze sobą na jednej osi, tworząc wzór przypominający kształtem grot strzały. Trzecim rodzajem są płytki układane w jodełkę węgierską – zasadniczo układa się je podobnie jak w przypadku wcześniej wspomnianej jodełki francuskiej; płytki równoległoboków stykają się ze sobą krótszymi bokami, jednak ich kąt przycięcia wynosi 60°. Wzór węgierski jest więc mniej szpiczasty i łagodniejszy, przez co polecany jest do wykańczania mniejszych pomieszczeń. Płytki na ścianę w jodełkę są niezwykle uniwersalne, dlatego doskonale sprawdzą się na ścianie w każdym domowym pomieszczeniu. Będą prezentować się estetycznie zarówno na całej ścianie, jak i na wybranym fragmencie.

Płytki w jodełkę we wnętrzach retro – doskonałe rozwiązanie
Moda retro coraz częściej bierze w górę w świecie wnętrzarskim. Unowocześnione aranżacje mieszkań wyjętych ze świata PRL-u stają się bardzo popularne u ludzi młodych, zainteresowanym tamtym burzliwym dla architektury i designu okresem. Nieodłącznym elementem retro jest dziś właśnie jodełka, a możliwości jej układania oraz dostępność wzorów i kolorów pozwala na zastosowanie płytek, które doskonale oddadzą styl aranżacyjny całego pomieszczenia. Płytki na ścianę w jodełkę dziś wykonywane są z betonu architektonicznego – mocnego i trwałego materiału, który jest odporny na uszkodzenia mechaniczne. Tego rodzaju elementy naścienne oferuje między innymi firma VHCT, od lat realizująca projekty dla topowych marek czy sieci. Przedsiębiorstwo obecnie jest liderem w dziedzinie produkcji betonu architektonicznego i stale aktualizuje swoją szeroką ofertę produktów. Warto czynić zakupy u firm, którym zaufały setki – wtedy ma się pewność co do jakości oferowanych przez nie przedmiotów.

Podziel się z innymi

Shares
Previous slide
Next slide

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.