Previous slide
Next slide

Niebezpieczne pożary przewodów kominowych

W 2022 roku dębiccy strażacy odnotowali ponad 60 pożarów przewodów kominowych. Ta liczba utrzymuje się na podobnym poziomie od wielu lat. Jest kilka czynników, które wpływają na tak niekorzystną statystykę. Bezpośredni powód interwencji strażaków to brak czyszczenia przewodów kominowych.  

Przypominamy, że zgodnie z § 34 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109 poz.719 ze zm.), w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:

  • cztery razy w roku w domach opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem),
  • dwa razy w roku w domach opalanych paliwem ciekłym i gazowym,
  • co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych,
  • co najmniej raz w roku usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych.

Z kolei art. 62 ust. 1 pkt 1 c ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz.U.2021.2351 t.j. z dnia 2021.12.20) zobowiązuje właścicieli i zarządców budynków mieszkalnych i domów jednorodzinnych do okresowej kontroli, co najmniej raz w roku stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).

Gromadzenie się sadzy w przewodach kominowych jest zjawiskiem naturalnym i nie możemy tego zupełnie wyeliminować, ale mamy wpływ na ilość powstającej sadzy, np. palenie w kotle śmieciami, tworzywami sztucznymi, drewnem o stosunkowo dużej wilgotności prowadzi do osadzania się znacznie większej ilości cząstek sadzy. Przypominamy także że palenie w kotłach odpadami, tworzywami sztucznymi jest prawnie zabronione i grożą za to surowe kary.

Skutkiem pożaru sadzy w przewodzie kominowym może być jego pęknięcie, a przez nieszczelne przewody kominowe migrują palące się cząstki materiału palnego lub bardzo gorące gazy spalinowe powodując powstawanie pożarów poza kominami, np. na poddaszach. Nawet jeśli nie dojdzie do powstania pożaru z pękniętego przewodu kominowego to z pewnością lokatorzy będą podtruwani dymem, który zawiera bardzo groźny, niewyczuwalny tlenek węgla.

Co zrobić, aby uniknąć zaczadzenia?

  • Systematycznie czyść, sprawdzaj szczelność i wykonuj przeglądy techniczne przewodów kominowych.
  • Użytkuj tylko sprawne technicznie urządzenia, zgodnie z instrukcją producenta.
  • Nie zaklejaj i nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych.
  • Nie zasłaniaj i nie przykrywaj urządzeń grzewczych.
  • W przypadku wymiany okien na nowe, sprawdź poprawność działania wentylacji, nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację.

Nie bagatelizuj objawów takich jak: bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie, przyspieszona czynność serca, mogą one być sygnałem, że ulegamy zatruciu tlenkiem węgla. W takiej sytuacji natychmiast przewietrz pomieszczenie, w którym się znajdujesz i zasięgnij porady lekarskiej.
Opracowanie: bryg. Jacek Pawłowski, KP PSP w Dębicy

Podziel się z innymi

Shares
Previous slide
Next slide

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.