Previous
Next

90 lat temu urodził się prof. Feliks Kiryk, historyk, współautor najobszerniejszej dotychczas monografii Miasta Dębica

24 września 1933 w Bukowsku urodził się Feliks Kiryk – mediewista, historyk, autor ponad 500 prac naukowych traktujących przede wszystkim o średniowieczu w Polsce, w tym ponad 50 pozycji książkowych,  współautor monografii Dębicy” Dębica. Zarys dziejów miasta i regionu”. Zmarł 24 kwietnia 2022 roku w wieku 89 lat.

Feliks Michał Kiryk urodził się 24 września 1933 w Bukowsku. Ukończył Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Krakowie w 1956, a doktorat uzyskał w 1962 na podstawie pracy Jakub z Dębna na tle wewnętrznej i zagranicznej polityki Kazimierza Jagiellończyka. W latach 1993–1999 pełnił funkcję rektora Akademii Pedagogicznej w Krakowie. Był przewodniczącym komitetu redakcyjnego „Rocznika Sądeckiego” oraz „Rocznika Sanockiego. Wiceprezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Historycznego.

Prof. dr hab. Feliks Kiryk w swoich pracach naukowych i książkach opisywał historie miast m.in. Dębicy, Tarnowa, Brzeska, Mielca, Rzeszowa, Przemyśla. W 1995 roku ukazała się napisana pod redakcją Feliksa Kiryka i Józefa Buszko monografia Dębicy pt. „Dębica. Zarys dziejów miasta i regionu”. Jest to jedyna tak kompleksowa publikacja o dziejach miasta Dębica i regionu dębickiego jaka powstała. Historia Dębicy kończy się w niej na latach 80. XX wieku. Późniejsze dzieje nie są już opisane. Niestety monografia od 1995 roku nigdy nie została wznowiona i dzisiaj jest trudno dostępną książką.

Feliks Kiryk który pełnił także funkcję rektora Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie w latach 1993/94 – 1998/99 został oznaczony licznymi odznaczeniami państwowymi, tytułami  i wyróżnieniami:
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (12 lipca 2002, za wybitne zasługi w pracy naukowej i dydaktycznej)

Medal Komisji Edukacji Narodowej (1976)
Odznaka „Zasłużony dla Sanoka” (2001)
Tytuł profesora honorowego Uniwersytetu w Kamieńcu Podolskim (2001).
Tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Rzeszowskiego (2007)
Tytuł doktora honoris causa Lwowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Iwana Franki (1998)
Honorowe obywatelstwo Sandomierza (2004)
Honorowe obywatelstwo Bukowska (tytuł nadany w czasie obchodów 650-lecia Bukowska),
Honorowe Obywatelstwo Królewskiego Wolnego Miasta Sanoka (9 listopada 2010)
Medal Przyjaciela miasta Mielca (2003)

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.