Previous
Next

Ogródek warzywny przy przedszkolu na Kolejowej i bity trakt na ulicy Kościuszki, czyli Dębica na fotografiach sprzed 70 lat !

1953. Ogródek warzywny przy przedszkolu – ul. Kolejowa w Dębicy.

Od zakończenia II wojny światowej upłynęło zaledwie kilka lat, nowe władze w Polsce zaczęły wprowadzać swój słynny Plan Sześcioletni, a w Dębicy „Stomil” zwiększał produkcję i rozpoczynał duże inwestycje związane z rosnącym zapotrzebowaniem na opony. Do miasta przybywało wielu nowych mieszkańców, którzy w mieście nad Wisłoka układali sobie życie.

1953 rok. Dzieci przed przedszkolem przy ulicy Kolejowej w Dębicy. Zdjęcie z archiwum prywatnego Barbary Markiewskiej

Przedszkole przy ulicy Kolejowej

Rok 1953. Liczba mieszkańców Dębicy nieznacznie przekracza 12 tysięcy osób. Na terenie miasta działały zaledwie trzy przedszkola. Jedno z nich funkcjonowało przy ul. Kolejowej w budynku w którym w późniejszym okresie działała przychodnia lekarska, a obecnie sklepy. Na pierwszej fotografii z tamtego okresu grupa dzieci z wychowawczyniami na spacerze. Dzieci stoją w miejscu w którym obecnie stoi sklep Delikatesy Centrum.

Przedszkole przy ul. Kolejowej. Zdjęcie ze zbiorów Pani Sylwii Murdza- Chrobak

„W okresie powojennym moja mama pracowała w świetlicy dla uczniów dojeżdżających do średnich szkół w Dębicy, która mieściła się na przeciwko dworca PKP w miejscu gdzie obecnie jest ciąg sklepów od Jubilatki po PSS. Często widywała jak wychowawczynie z dziećmi wychodziły na spacery ulicą Kolejową lub ulicą Chłędowskiego, która wcześniej była ulicą Głowackiego, a dzisiaj nosi nazwę ks. Konarskiego. Obok budynku przedszkola przy Kolejowej był sklep „U Gila” jak się wtedy mówiło. Do niedawna działał tam bar „Hubertus”.

Przedszkole przy ul. Kolejowej. Zdjęcie ze zbiorów Pani Sylwii Murdza- Chrobak

Za budynkiem przedszkola widoczny jest na zdjęciu dom nauczyciela Pana Wingerta, który dziś jest mocno rozbudowany” – opowiada Barbara Markiewska.

Jak wspomina Pani Barbara przedszkole w budynku przy ul. Kolejowej funkcjonowało do końca lat ’70 – tych, a przy nim w miejscu gdzie obecnie stoi właśnie budynek Delikatesów Centrum pod koniec lat 50′ był przedszkolny ogródek warzywny w którym uprawiano warzywa które wykorzystywane były przy przygotowywaniu przedszkolnych posiłków.

Przedszkole przy ul. Kolejowej. Zdjęcie ze zbiorów Pani Sylwii Murdza- Chrobak

Miał on także charakter edukacyjny – dzieci w praktyce uczyły się uprawy warzyw. Pod koniec lat 70′ działalność przedszkola przy ul. Kolejowej przeniesiono do nowo wybudowanego przedszkola nr 2 przy ul. Konarskiego. Dwa pozostałe przedszkola w okresie powojennym działały w Dębicy na osiedlu Matejki i w okolicach I Liceum Ogólnokształcącego.

Artykuł ukazał się po raz pierwszy na portalu ziemiadebicka.pl w 2017 roku.

1955. Spacer przedszkolaków po obecnej ulicy Konarskiego. W tle po prawej stronie dom Państwa Rzeczkowskich – jeden z nielicznych który pozostał podczas budowy osiedla mieszkaniowego. Fot. archiwum prywatne Barbary Markiewskiej.

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.