Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide

Sebastian Graniczkowski: Historia lokalna jest ważna ! Praca magisterska o historii przedwojennej dębickiej prasy z nagrodą Rektora UP JPII w Krakowie

Praca magisterska autorstwa Sebastiana Graniczkowskiego, absolwenta II Liceum Ogólnokształcącego w Dębicy o przedwojennej prasie w Dębicy otrzymała nagrodę JM Rektora Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie za najlepszą pracę magisterską.

Praca magisterska pt. „Dębicka prasa polityczna w latach 1932-1936” napisana przez Sebastiana Graniczkowskiego pod kierunkiem ks. prof. dr. hab. Bogdana Stanaszka, zasłużonego badacza historii lokalnej m.in. Pilzna, Brzeska czy Sandomierza została obroniona na UP JP II 7 lipca 2023 roku. 8 grudnia 2023 roku otrzymała nagrodę Jego Magnificencji ks. prof. dr. hab. Roberta Tyrały Rektora Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II za najlepszą pracę magisterską.

W pracy postawiono następujące pytania badawcze: jakie czasopisma ukazywały się w tym okresie w Dębicy? Jakie było ich zaplecze techniczne? Jacy ludzie zaangażowani byli w tworzenie czasopism? Jak prasa dębicka wypadała na tle sąsiednich miejscowości w tym okresie? Jak przebiegały zmiany władz samorządowych w latach 30. XX wieku w Dębicy? Jakie ugrupowania polityczne stanęły ze sobą do walki? Jak zwalczające się stronnictwa odnosiły do wątków polityki krajowej i międzynarodowej tego okresu? Jak wyglądało życie kulturalne miasta w świetle analizowanych czasopism? Na ile wydarzenia kulturalne łączyły się z życiem religijnym mieszkańców? Z jakimi problemami mierzyli się mieszkańcy Dębicy w tym okresie?

Podstawą źródłową do pracy były trzy tytuły prasowe: „Echo z nad Wisłoki”, „Wiadomości Dębickie”, „Zwierciadło z nad Wisłoki”, zgodnie z obecnym stanem wiedzy wykorzystano wszystkie numery czasopism, ukazujących się w latach 1932-1936. Do większości z nich udało się dotrzeć dzięki Jagiellońskiej Bibliotece Cyfrowej. Kwerendę uzupełniły w głównej mierze sprawozdania dyrekcji szkół z Dębicy i Przemyśla, ale także w stopniu szczątkowym księgi metrykalne oraz alfabetyczny spis oficerów rezerwy. Zostały one wykorzystane do możliwie najdokładniejszego odtworzenia życiorysów redaktorów czasopism.

Zdecydowałem się poświęcić swoje badania właśnie Dębicy z uwagi na nikłą ilość opracowań poświęconym mojej rodzinnej miejscowości, a przecież to właśnie historia lokalna kształtuje tożsamość społeczności i dziedzictwo kulturowe. Zapoznanie się z historią regionu pozwala lepiej zrozumieć, skąd pochodzimy, i budować więź z miejscem, w którym żyjemy. Uważam także, że znajomość historii lokalnej pozwala zrozumieć, jak dana społeczność ewoluowała, jakie wydarzenia miały wpływ na jej rozwój i jakie lekcje można wyciągnąć z minionych wydarzeń, a co za tym idzie – to również szansa na uniknięcie powtórzenia błędów z przeszłości. Nie bez znaczenia na wybór takiego tematu, był fakt że prasa omówionego okresu była zaangażowana w bardzo istotną walkę polityczną, która w historiografii do tej pory pozostawała bez omówienia” – mówi Sebastian Graniczkowski.

Praca Sebastiana Graniczkowskiego otrzymała bardzo dobre recenzje zarówno od promotora jak i recenzenta tej pracy.

„Praca pana Sebastiana Graniczkowskiego jest przykładem przemyślanej i dojrzałej pracy badawczej. Analizując dotyczący prasy wycinek z historii Dębicy, nie tylko rekonstruuje on specyfikę ówczesnego życia politycznego, ale tworzy swoiste studium życia politycznego na szczeblu regionalnym w okresie II Rzeczpospolitej. Co ważne, życia politycznego toczącego się wedle innych schematów i reguł niż na szczeblu krajowym. Autor przedstawia jak każdy zwalczających się obozów wykorzystywał prasę do swoich partykularnych celów. Niezwykle cenne są analizy autora, w których ukazuje on dynamikę wydarzeń politycznych i treści prezentowanych artykułów. Autor oprócz spraw politycznych na analizuje treści społeczne i kulturalne, dzięki czemu rysuje obraz życia i zainteresowań społeczności lokalnej w tym względzie.

Oprócz wyżej wskazanych elementów praca zawiera również rzetelną analizę pism od strony technicznej. Imponują starannie opracowane statystkami, które również pokazują dynamikę zmian. Autor w sposób poprawny wyciąga wnioski z zaprezentowanych danych. Na uwagę zasługuje również źródłowy charakter pracy. Autor korzysta nie tylko z roczników pism i wielu opracowań, ale również z materiałów z kilku archiwów krajowych. Praca jest wynikiem nie tylko samodzielnej pracy, ale także indywidualnych przemyśleń. Z pewnością praca p. Sebastiana Graniczkowskiego prezentuje wysoki poziom pod
kątem warsztatowym i metodologicznym i zasługuje na wysoką ocenę i wyróżnienie” – napisał w recenzji pracy dr hab. Maciej Kamil Zakrzewski.

Recenzja: To dobrze przygotowana monografia politycznej prasy dębickiej z lat 1932-1936. Podstawę źródłową stanowią archiwalne numery czasopism, a na uwagę zasługuje wykorzystanie dodatkowo źródeł archiwalnych, które pozwoliły na wyjaśnienie i doprecyzowanie niektórych wątków. Praca składa się z trzech rozdziałów: Geneza i organizacja, Sprawy polityczne, Wątki społeczno-kulturowe. Układ jest logiczny, wynika z analizy zabranego materiału. Autor wnikliwie wyjaśnił zarówno kwestie związane z funkcjonowaniem czasopism, jak również ukazał ich wpływ na życie polityczne Dębicy w omawianym okresie. Na podkreślenie zasługuje dojrzałość wyciąganych wniosków. To bardzo dobra praca – zasługuje na wyróżnienie. Autor posiada bardzo dobre przygotowanie do kontynuowania prac badawczych” – napisał oceniając prace jej promotor ks. prof. dr hab. Bogdan Mariusz Stanaszek.

Niektóre zagadnienia zawarte w pracy zostały zaprezentowane i znalazły uznanie audytorium na konferencjach naukowych. 19 maja 2023 roku Sebastian Graniczkowski wygłosił referat pt. „Redaktorzy dębickiej prasy międzywojennej jako bohaterowie w walce o niepodległość oraz patriotyczne wychowanie” na Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „W walce o własny byt narodowy i państwowy. Europa Środkowo-Wschodnia w XX-XXI wieku”. 9 grudnia 2023 roku referat pt. „Wątki społeczno-kulturowe w dębickiej prasie politycznej dwudziestolecia międzywojennego” na Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Pamięć o małej ojczyźnie. Historia lokalna a dziedzictwo kulturowe”.

Sebastian Graniczkowski – doktorant w Szkole Doktorskiej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, absolwent studiów magisterskich (2021-2023) i licencjackich (2018-2021) na Wydziale Historii i Dziedzictwa Kulturowego UPJPII, a także absolwent II Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Jana Twardowskiego w Dębicy. W latach 2020-2023 Przewodniczący Rady Kół Naukowych UPJPII, a w latach 2021-2023 Prezes Studencko-Doktoranckiego Koła Naukowego „Phronesis”. Autor artykułów naukowych i popularnonaukowych oraz wystąpień na konferencjach międzynarodowych i ogólnopolskich.

Podziel się z innymi

Shares
Previous slide
Next slide

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.