Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide

„Aureola – od Stanisława do Karola”

dci„Aureola – od Stanisława do Karola” to cykl programów telewizyjnych dla dzieci, które przedstawiają życie świętych.  Tej pierwszej w historii polskiej kinematografii realizacji 13 filmów podjęło się Wydawnictwo Diecezji Tarnowskiej „Promyczek” z Nowego Sącza w kooprodukcji z Telewizją Kraków.
Mali widzowie będą mogli poznać życie i przesłanie m.in. św. Stanisława ze Szczepanowa, św. Maksymiliana, bł. Karoliny Kózkówny, św. Kingi, bł. Edmunda Bojanowskiego, bł. Jerzego Popiełuszki i bł. Jana Pawła II. To właśnie odcinek o papieżu ma zostać wyemitowany jako pierwszy – 27 kwietnia, w dniu kanonizacji bł. Jana Pawła II. Filmy będą też dostępne na płytach DVD.  Inspiracją do powstania filmów było historyczne wydarzenie w Starym Sączu, gdzie w 1999 roku, Jan Paweł II kanonizował bł. Kingę na starosądeckich błoniach – podkreśla ks. Andrzej Mulka, dyrektor Wydawnictwa Promyczek.  „Papież mówił w Starym Sączu, by trzecie tysiąclecie było erą ludzi świętych. Dużo o świętych myślałem. W 2008 roku kupiłem licencję filmów o świętych dla dzieci od TV RAI . Było tam zaprezentowanych 60 świętych, ale nie było żadnego Polaka. Wtedy zacząłem marzyć o filmach o polskich świętych ” – opowiada ks. Mulka. W studiu S 3 TVP Kraków zakończyły się już zdjęcia do serii filmów dla dzieci. Będą to widowiska z udziałem zakonnika Nikodema, którego gra aktor Tadeusz Chudecki a towarzyszą mu lalki – Piotruś i Karolinka oraz papuga. – Żywoty świętych to fantastyczne materiały na robienie filmów, bajek i audycji– dodaje aktor. Przygotowania do powstania filmów trwały prawie rok. Autorką scenariuszy i dialogów jest Justyna Holm, muzykę napisał Darek Janus, całość reżyserował Józef Mika. Zdjęcia w scenografii Marii i Andrzeja Albinów realizował Jacek Fabrowicz. Plan filmowy odwiedzili m.in. biskup tarnowski Andrzej Jeż i biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej Grzegorz Ryś.
Oprac. Ewa Biedroń
Foto Grzegorz Golec/RDN Małopolska
 
 
 

Podziel się z innymi

Shares
Previous slide
Next slide

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.