Previous
Next
Previous
Next

Spotkanie w sprawie budowy i modernizacji wałów przeciwpowodziowych na terenie miasta Dębicy

miasto3 W dniu 30 stycznia 2014 r o godz. 9.00 w Urzędzie Miejskim w Dębicy z inicjatywy Pana Mariusza Trojana Zastępcy Burmistrza Miasta odbyło się spotkanie dotyczące budowy i modernizacji wałów przeciwpowodziowych na terenie miasta Dębicy.  W spotkaniu wzięli udział:Pan Mariusz Trojan Zastępca Burmistrza Miasta; Pan Stanisław Stachura Dyrektor Podkarpackiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Rzeszowie; Kierownik Inspektoratu Dębicko – Ropczyckiego PZMiUW; przedstawiciele firm, które ucierpiały w wyniku powodzi w 2010 roku;pracownicy Urzędu Miejskiego w Dębicy;przedstawiciele mediów.

            miastoKonieczność budowy i modernizacji wałów przeciwpowodziowych na terenie miasta wymusiła powódź, która miała miejsce w 2010 roku. Fala powodziowa przekraczająca 1000 cm spowodowała zalanie kilkudziesięciu hektarów, w tym tereny przemysłowe położone w rejonie Al. Jana Pawła II i ul. 1 Maja. Straty łączne wywołane powodzią sięgały kilkudziesięciu milionów złotych.  Od 2010 roku władze Dębicy intensywnie  zabiegają o kompleksowe podejście do neutralizacji zagrożenia powodziowego w Dębicy i wybudowanie brakujących odcinków wałów przeciwpowodziowych wzdłuż rzeki Wisłoki. W związku z tym wystąpiły do Marszałka Województwa Podkarpackiego, Sejmiku Województwa Podkarpackiego oraz Wojewody Podkarpackiego z prośbą o niezwłoczne spowodowanie działań zmierzających do wybudowania brakujących odcinków wałów oraz modernizację istniejących, dostosowując ich wysokość i budowę do aktualnych wymogów technicznych i warunków powodziowych. Staraniem władz miasta Podkarpacki  Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Rzeszowie, który jest instytucją odpowiadającą za utrzymanie i budowę budowli przeciwpowodziowych na terenie Województwa Podkarpackiego,  uruchomił procedurę związaną z realizacją tej inwestycji pod nazwą  „Zabezpieczenie przeciwpowodziowe obszarów zalewowych położonych na prawym brzegu rzeki Wisłoki w km 50+500 – 57+800 na terenie miejscowości Dębica i Kędzierz”. Inwestycja polegała będzie na wybudowaniu trzech odcinków wałów oraz modernizację istniejących wałów przeciwpowodziowych na prawym brzegu rzeki Wisłoki. Modernizacja istniejących wałów będzie związana z podniesieniem wysokości korony wałów oraz wykonanie przesłon przeciwfiltracyjnych DSM w korpusie wału. Została już opracowana dokumentacja projektowo-budowlana i wg wielokrotnych publicznych zapewnień Pana Jerzego Millera Pełnomocnika Rządu ds. Programu ochrony przed powodzią w dorzeczu Górnej Wisły  zostały na ten cel zabezpieczone środki finansowe. Nadal trwają procedury związane z uzyskaniem wymaganych decyzji i jak zapewnia p. Stanisław Stachura – Dyrektor Podkarpackiego Zarządu Melioracji  i Urządzeń Wodnych inwestycja powinna ruszyć na przełomie 2014 i 2015 roku, a zakończyć się z końcem 2015r.
            Władze Dębicy nieustannie zabiegają o przyśpieszenie powyższej inwestycji  na wszystkich szczeblach decyzyjnych. Celem obecnego spotkania było omówienie problemów związanych z realizacją powyższej inwestycji, które naświetlił Dyrektor  Podkarpackiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Rzeszowie. Zaniepokojenie władz miasta, mieszkańców i przedsiębiorców budzą przeciągające się procedury administracyjne, których skrócenie mogłoby zdecydowanie przyśpieszyć powyższą inwestycję. Ponadto nie wyobrażamy sobie, by mogły pojawić się problemy związane z finansowaniem tej inwestycji. Pan Mariusz Trojan – Zastępca Burmistrza Miasta deklaruje, że inwestycja ta ma priorytetowe znaczenie dla bezpieczeństwa i nadal będziemy zabiegać, by nic nie zagroziło jej realizacji oraz by w stopniu maksymalnym skrócić czas uzyskania wszelkich pozwoleń.
źródło : UM Dębica

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.