Previous
Next
Previous
Next

Dzień Szkółkarza w Zasowie

aaaaaaaaW niedzielę 8 czerwca w Zasowie, jak co roku świętowano Dzień Szkółkarza. Rozpoczętą mszą świętą w kościele parafialnym w Zasowie uroczystość uświetnił występ kapeli „Pilźnianie”, część artystyczna w wykonaniu młodzieży z ZSP w Zasowie oraz zespołu tanecznego „Rubiki” z Centrum Kultury i Promocji w Żyrakowie.
Nie byłoby jednak tego święta, gdyby nie zacni ludzie, patrioci i społecznicy jak Witold Lubieński, założyciel pierwszej szkółki w Zasowie, a później kontynuator dzieła – jego syn Tadeusz Lubieński. To oni zatrudnili do pracy miejscowych chłopów.
W ten sposób szkółki drzew owocowych szybko stały się jednym z podstawowych źródeł utrzymania miejscowej ludności, i tak dzieje się do dziś. Szkółkę założoną przez Witolda Łubieńskiego przejął jego syn, który razem z ojcem przekształcił ją w nowoczesne zakłady ogrodnicze. To z inicjatywy Tadeusza Łubieńskiego powstał w Zasowie Związek Zawodowy Rolników i Spółdzielnia Rolniczo-Handlowa.
Dziś w Zasowie z produkcji szkółkarskiej utrzymują się całe rodziny a drzewka tutaj wyhodowane trafiają do różnych części Polski i za granicę. Słynna łącka śliwowica jest produkowana ze śliwek, które rosną na drzewkach właśnie z Zasowa. Na sądeczyznę trafiają co roku tysiące drzewek jabłoni, grusz i śliw które produkowane są w Zasowie. Duża część produkcji trafia też na Ukrainę i innych krajów Europy.
źródło. strona internetowa Jana Warzechy

Podziel się z innymi

Shares

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.