Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide

Zamontowano pierwsze kolektory słoneczne na budynku mieszkalnym

124304646014 sierpnia 2014 r. zakończono montaż pierwszej instalacji solarnej na budynku mieszkalnym w Gminie Dębica w ramach projektu „Instalacja systemów energii odnawialnej na budynkach użyteczności publicznej oraz domach prywatnych na terenie Gmin należących do Związku Gmin Dorzecza Wisłoki” współfinansowanym ze środków Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.
Pierwszą osobą z terenu Gminy, u której zamontowano instalację jest Pan Janusz Świątek z miejscowości Pustków (Budy). Montowana instalacja obejmuje zestaw kolektorów słonecznych na dachu budynku, wykonanie rurociągów instalacji wraz z izolacją, rozmieszczenie i montaż pozostałych urządzeń i instalacji układu, w tym: zasobnika ciepłej wody użytkowej, grupy pompowej solarnej, regulatora solarnego, odpowietrznika automatycznego, separatora powietrza, naczynia wzbiorczego, zaworu bezpieczeństwa oraz rur łączących.
Pan Janusz, który zgłosił się do projektu poniósł koszty w wysokości 25% wartości instalacji, na pozostałą kwotę (75%) dostał dofinansowanie ze środków „Funduszu Szwajcarskiego”. Takie dofinansowanie jest atrakcyjną formą pozyskania kolektorów słonecznych, gdyż ceny rynkowe wykonania instalacji dla domu jednorodzinnego w rodzinie 4-osobowej oscylują w granicach do 12 000 zł. Natomiast mieszkańcy uczestniczący w projekcie ponoszą jedynie koszty w wysokości od 2 494 zł do 3 242 zł w zależności od wielkości instalacji.
Do końca roku zgodnie z zapewnieniami wykonawcy na terenie Gminy zostanie zamontowanych jeszcze 80 podobnych instalacji. Montaż instalacji solarnych na 375 domach na terenie Gminy Dębica przyczyni się do znacznego zmniejszenia zużycia energii w gospodarstwach domowych, co przełoży się na duże oszczędności w domowym budżecie. Montaż kolektorów jest możliwy dzięki udziałowi gminy w Związku Gmin Dorzecza Wisłoki i wspólnie złożonemu wnioskowi do „Funduszu Szwajcarskiego”.

Podziel się z innymi

Shares
Previous slide
Next slide

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.