Previous
Next
Previous
Next

Wyniki finansowe Firmy Oponiarskiej Dębica S.A.

Firma Oponiarska Dębica S.A., lider polskiego rynku opon do samochodów osobowych i dostawczych, zanotowała po czterech kwartałach 2014 roku przychody ze sprzedaży w wysokości 1,8 mld zł, zysk operacyjny sięgający 78,7 mln zł oraz zysk netto na poziomie 88,3 mln zł. Wyniki osiągnięte po czterech kwartałach 2014 roku były niższe niż w tym samym okresie rok wcześniej, na co wpływ miał przede wszystkim słabszy niż rok wcześniej czwarty kwartał. Najcieplejsza od 20 lat zima w Europie spowodowała niższy popyt na opony zimowe, co wraz z niestabilną sytuacją na rynkach wschodnich przełożyło się na spadek sprzedaży w czwartym kwartale i narastająco po czterech kwartałach 2014 roku.

Do ważnych wydarzeń 2014 roku należy zaliczyć rozpoczęcie przez Firmę Oponiarską Dębica S.A. produkcji opony zimowej Goodyear UltraGrip 9, nowego produktu w ofercie Goodyear o jeszcze wyższym niż poprzednie edycje zaawansowaniu technologicznym. Wysoką jakość opony potwierdziły jej bardzo dobre wyniki w wielu niezależnych testach. Wysoką jakość produkcji Spółki potwierdza także rozpoczęcie w 2014 roku, na zlecenie Grupy Goodyear, produkcji opon marki Goodyear na potrzeby pierwszego wyposażenia wybranych modeli Audi A4. Produkcja ta jest kontynuowana również w bieżącym roku.

Pomimo niesprzyjającego otoczenia rynkowego w drugim półroczu minionego roku wypracowaliśmy solidne wyniki finansowe za cztery kwartały 2014 roku. Były one niższe od osiągniętych rok wcześniej, przede wszystkim z powodu słabszego od naszych oczekiwań czwartego kwartału. Na słabsze wyniki w ostatnim kwartale roku wpływ miała przede wszystkim ciepła zima w Europie – co spowodowało niższy popyt na opony zimowe – jak również niestabilna sytuacja na rynkach wschodnich, przekładająca się na mniejszą aktywność gospodarczą w tym regionie Europy oraz w krajach gospodarczo powiązanych, co również miało wpływ na popyt na opony. Warto jednak podkreślić, że w tym trudnym otoczeniu rynkowym poradziliśmy sobie dobrze

– mówi Stanisław Cieszkowski, Prezes Zarządu Firmy Oponiarskiej Dębica S.A.

Szczegółowe wyniki finansowe za czwarty kwartał oraz narastająco za cztery kwartały 2014 roku przedstawia tabela poniżej.

w tys. PLN

IV kw. 2014
 

IV kw. 2013

Zmiana

I-IV kw. 2014

I-IV kw. 2013

Zmiana

Przychody ze sprzedaży
 

319 606

422 162

-24,3%

1 837 805

1 986 179

-7,5%

Zysk operacyjny (EBIT)
 

-27 671

11 132

78 739

97 022

-18,8%

Zysk netto
 

-24 791

19 320

88 300

115 526

-23,6%

Sprzedaż do podmiotów z Grupy Goodyear za cztery kwartały 2014 r. stanowiła 88,7% sprzedaży ogółem, wobec 88,6% w analogicznym okresie 2013 r. Przychody ze sprzedaży do podmiotów niepowiązanych wyniosły 208,2 mln zł, co oznacza spadek o 7,6% w ujęciu rok do roku.

Przeciętne jednostkowe koszty produkcji zostały obniżone w okresie czterech kwartałów 2014 r. o 7,06% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Było to możliwe dzięki kontynuacji programu optymalizacji produkcji oraz spadkowi cen surowców.

Podziel się z innymi

Shares

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.