Previous
Next

75. rocznica zbrodni katyńskiej – uroczystości w DK Śnieżka

Wczoraj, 9 kwietnia o godz. 17:00 w Domu Kultury Śnieżka odbyła się uroczystość upamiętniająca 75 rocznicę mordu katyńskiego. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz miejskich, gminnych i powiatowych, związków kombatanckich, stowarzyszeń oraz nauczyciele i uczniowie dębickich szkół. Przybyłych na uroczystość gości przywitał burmistrz Dębicy Mariusz Szewczyk.
„W ramach obchodów 75. rocznicy mordu katyńskiego pragnę serdecznie powitać wszystkich gości przybyłych na dzisiejszą uroczystość, która jest symbolicznym uczczeniem śmierci tysięcy obywateli polskich, wymordowanych przez NKWD w obozach w Katyniu, Charkowie i Miednoje, a w sposób szczególny tych związanych z ziemią dębicką. Przez cały okres PRL władze komunistyczne zaprzeczały faktom, obarczając winą za zbrodnię Niemców. Największą osobliwością sprawy katyńskiej jest to, że żadna inna nie była tak długo i tak starannie ukrywana i zakłamywana. W ciągu ponad siedemdziesięciu lat, jakie minęły od katyńskiej rzezi, wyszły stopniowo na jaw wszystkie jej okoliczności. Znane są daty egzekucji, miejsca zbiorowego pochówku, listy ofiar, zeznania świadków, nawet nazwiska oprawców”- powiedział podczas uroczystości burmistrz Mariusz Szewczyk.
Uroczystość rozpoczęta została wręczeniem odznaczeń przyznawanych przez Zarząd Główny Związku Sybiraków „Honorowa Odznaka Sybiraka. Odznaczenia które są przyznawane członkom Związku Sybiraków oraz osobom wspierającym związek otrzymali: Edward Brzostowski, Jacek Dymitrowski, Jerzy Godzisz i Ryszard Kucab.
Uroczystość uświetnił występ grupy Safo z widowiskiem stworzonym na podstawie wspomnień Mariana Jonkajtysa poświęconym pamięci Sybiraków oraz wykład pt. „Historia zsyłek 1940 i mordu w Katyniu”, który wygłosił Jacek Dymitrowski , dyrektor Muzeum Regionalnego w Dębicy. Zebrani na sali obejrzeli także premierowy odcinek filmu „Dębiccy Sybiracy – historia kamerą zapisana”.

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.