Previous
Next
Previous
Next

Dziecięce Anioły

anioly_02Do 12 stycznia w holu Domu Kultury „Śnieżka” Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy przy ulicy Bojanowskiego można oglądać wystawę prac plastycznych dzieci w wieku od 5 do 7 lat. Są to podopieczni Ewy Prokuskiej, która w „Śnieżce” prowadzi z nimi zajęcia plastyczne. Wystawa jest owocem zajęć prowadzonych w grudniu 2015 i nosi tytuł „Uwierz w Anioły”.
Zajęcia plastyczne dla najmłodszych prowadzone przez Ewę Prokuską odbywają się dwa razy w tygodniu, w dwóch grupach piętnastoosobowych. Ewa Prokuska realizuje w ich czasie swój autorski program pod nazwą „Kolorowe szybki”. Jak sama tłumaczy inspiracją dla tego programu jest myśl Celestyna Freineta, francuskiego pedagoga, który proponował metody nauczania oparte na swobodnym poznawaniu świata przez dziecko i jego działaniach twórczych. Nauka miała być oparta na własnych doświadczeniach (tak pozytywnych, jak i negatywnych) dziecka. „Przy odrobinie sukcesu, zachęty i zaufania, w środowisku sprzyjającym pracy ciekawej i pożądanej dziecko może dotrzeć do krańców świata” – poetycko wyrażał swoje metody Freinet.
Zajęcia prowadzone są w taki sposób, by dzieci miały możliwość zapoznania się z różnorodnymi materiałami plastycznym. Stosują nietypowe techniki, poznają rozmaite narzędzia pracy i podstawowe środki wyrazu artystycznego. Projektują i wykonują również formy użytkowe (wazony, świeczniki, pojemniki na kredki, upominki dla babci i dziadka, rodziców itp.). Mają możliwość odczuwania radości i satysfakcji z własnej twórczości i możliwości prezentowania jej bliskim. Podejmowana działalność zaspokaja potrzebę przeżyć, odwołuje się do doświadczeń i dziecięcej ekspresji.
Stosowanie różnorodnych technik plastycznych w pracy z dziećmi wpływa na wzrost zainteresowania sztuką plastyczną, pobudza do twórczego działania. Niektóre z technik są powszechnie znane, niektóre ukazują nieznany dotychczas sposób pracy twórczej. Również zastosowane materiały budzą zachwyt dzieci. Często są to bowiem materiały nietypowe, co pobudza dziecięcą kreatywność i wyzwala radość z podejmowanych zabaw plastycznych. Poprzez tworzenie dzieci mają poczucie sprawstwa, odkrywania, polisensorycznego poznawania rzeczywistości.
Dzieci działające plastycznie rozwijają nie tylko sprawności manualne, kreatywność, wyobraźnię, wrażliwość, koncentrację uwagi, ale również twórczą ekspresję. Umacniają też wiarę we własne możliwości, kształtują umiejętność współdziałania w grupie.
Mali Artyści mają również możliwość zaprezentowania swych prac szerszemu audytorium. Można było oglądać wystawę ich prac zorganizowaną z okazji Dnia Pluszowego Misia, która odbyła się w DK „Śnieżka” oraz prace plastyczne o tematyce bożonarodzeniowej wystawione w DK „Mors”. Wystawa „Uwierz w Anioły” jest kolejną i zapewne nie ostatnią taką prezentacją.
Organizowane są również zajęcia otwarte z udziałem Rodziców uczestników zajęć, co wpływa nie tylko na wzmocnienie więzi między członkami rodziny, ale również jest źródłem radości dla dorosłych i dzieci i powrotem do tradycji ręcznego wykonywania dekoracji i ozdób.
Ewa Prokuska prowadzi swoje zajęcia z 1 gr. w środy w godz. 16.00-17.00 i 2 gr. w czwartki w godz.16.30-17.30
Warto dodać, że Ewa Prokuska, instruktor plastyki w Domu „Kultury” Śnieżka i Domu Kultury „Mors”, nauczycielka w Przedszkolu Miejskim nr 12 otrzymała w tym roku wyróżnienie z okazji Dębickiego Dnia Animatora o Pracownika Kultury.
anioły anioły anioły anioły aniołyanioły

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.