Previous
Next
Previous
Next

W Dębicy uczczono pamięć Żołnierzy Wyklętych

???????????????????????????????28 lutego o godz. 10.00 na dębickim rynku odbyły się uroczystości związane z obchodami Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Dębiczanie już po raz kolejny upamiętnili żołnierzy, których święto przypada 1 marca – w rocznicę śmierci siedmiu przywódców Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.
Dębickie uroczystości upamiętniające Żołnierzy Wyklętych rozpoczęły się już w sobotni wieczór koncertem barda pieśni niepodległościowej Andrzeja Kołakowskiego “Oskarżeni o wierność”. Występ uświetniony był trzyminutowym filmem udostępnionym za zgodą reżysera Sławomira Górskiego, przedstawiającym wydarzenia z walk partyzanckich które miały miejsce na terenach Braciejowej i Kałużówki.
W niedzielne przedpołudnie na dębickim Rynku obok pomnika upamiętniającego Żołnierzy Wyklętych odbyła się kolejna część obchodów z udziałem 16 Tczewskiego Batalionu Saperów z Niska w której uczestniczyli dowódca batalionu kapitan Jacek Bazan i dowódca pododdziału podporucznik Michał Szlosser. Uroczystość prowadził Sekretarz Światowego Związku Żołnierzy AK Środowiska 5 Pułku Strzelców Konnych AK w Dębicy Maciej Małozięć. Obchody rozpoczęły się powitaniem gości przez Burmistrza Miasta Dębicy Mariusza Szewczyka oraz przypomnieniem historii święta.
„Droga do ustanowienia tego święta była długa. Uczczenia żołnierzy niepodległościowego podziemia od bardzo wielu lat domagali się zarówno przedstawiciele środowisk kombatanckich, ich rodziny oraz organizacje patriotyczne i naukowe. Komuniści, którzy w 1945 roku z pomocą armii sowieckiej przejęli władzę w Polsce w założeniu mieli całkowite wymazanie pamięci o żołnierzach niepodległościowego podziemia zbrojnego z kart historii Polski i pamięci rodaków. Starannie zacierali wszelkie ślady świadczące o walce, martyrologii oraz o wartościach które prezentowali żołnierze niezłomni” – powiedział na dębickim Rynku burmistrz Dębicy Mariusz Szewczyk.
O godzinie 10.30 uczestnicy obchodów przeszli do kościoła pw. św. Jadwigi w Dębicy, gdzie odprawiona została msza święta w intencji bohaterów Polski Podziemnej. Następnie o 12:00 na Cmentarzu Wojskowym w Dębicy odbył się ceremoniał patriotyczny rozpoczęty modlitwą proboszcza parafii św. Jadwigi w Dębicy ks. Ryszarda Piaseckiego. Po modlitwie odbył się apel pamięci oraz salwa honorowa. Uroczystość została zwieńczona złożeniem kwiatów pod pomnikiem Armii Krajowej.
W tej części uroczystości kwiaty przy pomniku oddając hołd żołnierzom niezłomnym złożyli m.in. burmistrz Dębicy Mariusz Szewczyk, zastępca burmistrza Wojciech Iwasieczko, przewodniczący Rady Miejskiej w Dębicy Szczepan Mroczek, prezes Światowego Związku Żołnierzy AK – Środowisko 5 Pułku Strzelców Konnych AK w Dębicy Izabela Podhalańska, poseł Jan Warzecha, starosta powiatu dębickiego Andrzej Reguła, wicestarosta Mateusz Pasek, przewodniczący Rady Powiatu Mateusz Smoła, wójt Gminy Dębica Stanisław Rokosz, przewodniczący Rady Gminy Dębica Piotr Żybura oraz radni Rady Miejskiej w Dębicy i Rady Powiatu Dębickiego.

Podziel się z innymi

Shares

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.