Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide

Niezwykłe misterium

misteriumWzruszającą ucztę duchową zaserwowała Grupa Teatralno-Kabaretowa ŻABA uczestnikom spektaklu z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru w sobotę 25 marca 2017 w sali widowiskowej Domu Kultury w Pustkowie-Osiedlu. Dorota Bielatowicz, autorka scenariusza i reżyser spektaklu, przyznała że została zainspirowana dziełem malarskim sławnego artysty polskiego Jerzego Dudy-Gracza, mianowicie cyklem 18 obrazów zatytułowanych „Golgota Jasnogórska Trzeciego Tysiąclecia”. W dziele tym autor po mistrzowsku łączy wątki teologiczne, historyczne, patriotyczne i osobiste. Styl groteski i motyw brzydoty malarza przedstawiającego ludzi o nieco zdeformowanych kształtach obnaża ludzkie wady i słabostki: zakłamanie, obłudę, lenistwo, ślepą fascynacje pieniądzem. Młodzi recytatorzy komentowali poszczególne obrazy słowami poetów: Ernesta Brylla, Romana Brandstaettera, Księdza Jana Twardowskiego, Juliana Tuwima, Jerzego Fryckowskiego, Władysława Broniewskiego i Zbigniewa Herberta.
Piękną oprawę muzyczną przez utwory zapewniła nauczycielska grupa wokalno-instrumentalna „Od Nova” z Pustkowa-Osiedla w składzie: Ryszard Barszcz, Grzegorz Pietrzyk, Agnieszka Kania, Wioletta Kłusek, Ewa Liszcz, Dorota Jakiełek, Monika Bonarek, Anna Starzak, Magdalena Barszcz. Wykonali oni utwory: Golgoto, Krew i miłość, Rozpięty na ramionach, Tak mnie skrusz, Rozmyślam nad miłością, Pasja miłości, Nie mądrość świata tego, Prawdziwie nie ma Go tu.
Misterium wzbogacili swoimi występami soliści wokalni. Norbert Jedliński zachwycił wykonaniem utworu Norwida „Popiół i dyjament” z własną instrumentalną aranżacją na skrzypcach. Ponadto zaśpiewał Ecce Homo, Wieża modlitwy, Dziwny jest ten świat. Najmłodszy wykonawca Michaś Zołotar wzruszył śpiewem w utworze Rysuję krzyż. Pani Katarzyna Pawełko, osoba siedząca na wózku, podopieczna Stowarzyszenia Rodziców i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych „Radość” z Dębicy, zaprezentowała wiersz własnego autorstwa pt. Golgota za który zebrała rzęsiste brawa od widowni.
Grupa Teatralno-Kabaretowa ŻABA na czele z instruktorem Dorotą Bielatowcz, wystąpili w składzie: Julia Wrona, Natalia Świstara, Agnieszka Bochenek, Daria Fornek, Magdalena Mazur, Eliza Banach, Aleksandra Świder, Emilia Smulska, Maria Stręk, Patrycja Szczepanek, Małgorzata Kurgan, Roksana Buraś, Szymon Bielatowicz, Michał Partyka, Tomasz Kania, Sebastian Szewc, Miłosz Cukla, Tomasz Starzak. Należy podkreślić, że młodzi aktorzy pokusili się jeszcze o melorecytację, co podkreśliło wydźwięk utworów literackich.
Po spektaklu głos zabrał Przewodniczący Rady Gminy Dębica Piotr Żybura, który podziękował i pogratulował wykonawcom. Również proboszcz parafii w Pustkowie-Osiedlu ks. Roman Woźny nie szczędził słów uznania, odnosząc się do wrażeń artystycznych misterium.
Bardzo ważnym elementem dopełniającym widowisko była wystawa obrazów „Golgota Jasnogórska Trzeciego tysiąclecia” ustawiona w holu przy Sali widowiskowej. W trakcie misterium widownia mogła również obejrzeć poszczególne obrazy na ekranie poprzez prezentację multimedialną. Widowisko pozwoliło publiczności na chwile głębokiej refleksji i zadumy, która szczególnie wpisuje się w czas Wielkiego Postu.

Podziel się z innymi

Shares
Previous slide
Next slide

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.