Previous
Next
Previous
Next

Region. Uwaga! Oszuści atakują seniorów metodą „na wypadek”! Są poszkodowani!

Do kilku prób oszustwa doszło w ostatnim czasie na terenie powiatu bocheńskiego. Przestępcy, dzwoniąc do seniorów, wykorzystują legendę m.in. „na wypadek”, aby wyłudzić pieniądze. Schemat jest zawsze podobny: bliski doprowadził do zdarzenia drogowego, w którym są osoby poszkodowane i potrzebna jest gotówka, aby uniknąć kary więzienia. W trzech przypadkach oszustom nie udało się wyłudzić pieniędzy. Niestety przestępcom uwierzyła mieszkanka pow. bocheńskiego, która straciła 110 tysięcy złotych.

  15 września br. tuż po godzinie 15 do 72-latki zadzwoniła jej „koleżanka”. Kobieta oświadczyła, że spowodowała wypadek drogowy i potrzebuje 30 tysięcy złotych. Seniorka szybko sie zorientowała, że ma do czynienia z oszustami. Natychmiast się rozłączyła i zadzwoniła do swojej, prawdziwej znajomej rzekomo potrzebującej pomocy, która jak się okazało nie spowodowała zdarzenia drogowego i nie potrzebowała gotówki.

  Do kolejnej, podobnej próby oszustwa doszło tego samego dnia. Około 16 pod numer telefonu stacjonarnego 92-latki z Bochni zadzwoniła osoba podająca się za jej wnuczkę. Oszustka była w swoim działaniu bardzo wiarygodna, a jej głos miał przypominać głos prawdziwej wnuczki. Opowiadając historię o potrąceniu ciężarnej kobiety płakała – co miało uwiarygodnić zdarzenie. „Wnuczka” była zainteresowana kwotą w wysokości 125 tysięcy złotych lub w ostateczności innymi kosztownościami. Swojego celu nie osiągnęła z uwagi na działanie seniorki, która oświadczyła, że nie posiada żadnych oszczędności, a następnie rozłączyła się i zadzwoniła do prawdziwej wnuczki, która od razu wiedziała, że powyższy telefon był próbą oszustwa i wyłudzenia pieniędzy.

  Godzinę później telefon zadzwonił w mieszkaniu 64-latki. Kobieta odebrała i usłyszała od osoby podszywającej się za jej synową, że spowodowała ona wypadek drogowy, w którym ciężko ranna została cieżarna. Powiedziała również, że natychmiast potrzebuje 110 tysięcy złotych, które są niezbędne na kaucję. Jej wersję potwierdził następnie „policjant”, który miał prowadzić czynności związane z wypadkiem i „chciał pomóc”. 64-latka uwierzyła w usłyszaną historię. Chciała pomóc synowej – spakowała więc gotówkę i przekazała ją zgodnie z zaleceniami oszustów. W wyniku tego działania straciła 110 tysięcy złotych.

  Ostatnia z prób miała miejsce w sobotę (16 sierpnia br.). Osoba podająca się za córkę 79-latki z Bochni przedstawiła identyczną zmyśloną historię. Fałszywa córka poleciła przekazać mamie 120 tysięcy złotych, które mają pomóc w pozytywnym rozstrzygnięciu jej sprawy. Seniorka natychmiast rozpoznała, że nie rozmawia z córką, a z oszustką, po czym natychmiast się rozłączyła.

  Policjanci apelują o ostrożność oraz rozwagę w kontaktach z nieznajomymi osobami, które dzwoniąc na telefon stacjonarny usiłują wyłudzić pieniądze.
  W przypadku telefonicznej prośby o pilne przekazanie pieniędzy, bo ktoś bliski miał wypadek,   natychmiast należy się rozłączyć i skontaktować z tym krewnym. W przypadku braku takiej możliwości należy skontaktować się z innymi członkami rodziny.  Nie wolno działać w pośpiechu ulegając naciskom oszustów. Należy pamiętać, aby nie podawać informacji o posiadanych oszczędnościach, ani żadnych danych osobowych. Nie należy przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy osobiście, jak i nie wpuszczać ich do mieszkania czy domu. We wszystkich podejrzanych sytuacjach, należy niezwłocznie dzwonić pod numer najbliższej jednostki Policji lub pod numer alarmowy 112.
  Apelujemy do wszystkich mieszkańców o przekazanie tego kolejnego ostrzeżenia seniorom ze swoich rodzin oraz sąsiedztwa. Osobami szczególnie zagrożonymi tego typu przestępstwami są osoby, które od wielu lat posiadają telefony stacjonarne. Oszuści kontaktują się z nimi wykorzystują stare książki telefoniczne, w których widniały dokładne dane abonentów: imię, nazwisko oraz adres. Nie zapomnijmy ostrzec naszych bliskich. Z pewnością wiedza na temat sposobów działania oszustów pomoże uniknąć im stania się ofiarą przestępstwa.
  Im więcej seniorów świadomych, tym mniej znajdzie się w gronie poszkodowanych.  

  Podziel się z innymi

  Shares
  Previous
  Next

  Więcej informacji...

  My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

  Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.