Previous
Next
Previous
Next

75 lat dębickiego „Mechanika”

IMG_220124 kwietnia mszą świętą o godz. 10.00 w kościele p.w. Miłosierdzia Bożego w Dębicy rozpoczęły się uroczystości jubileuszowe 75 lat działalności dębickiego „Mechanika” – Zespołu Szkół nr 1 w Dębicy. W uroczystości której dalsza część odbywała się w budynku szkoły przy ulicy Rzeszowskiej wzięli udział Mariusz Trojan i Jerzy Gągała -zastępcy burmistrza Dębicy.
Dębicki „Mechanik” zainaugurował działalność w 1938 r. Z inicjatywy ówczesnego starosty powiatu dębickiego Kazimierza Ringa, inspektora Leona Grabowieckiego oraz burmistrz miasta prof. Michała Staronia zostało utworzone Towarzystwo Powiatowej Szkoły Mechanicznej w Dębicy, którego celem stała się budowa szkoły, której uruchomienie miało zaspokoić potrzeby rozwijającego się przemysłu w Centralnym Okręgu Przemysłowym, który potrzebował kadry wykwalifikowanych pracowników. Budowę szkoły w której powstaniu miał również duże zasługi ówczesny ambasador RP w Londynie hr. Edward Raczyński (przekazał teren pod budowę szkoły i materiał na jej wybudowanie) rozpoczęto 30 lipca 1938 roku. Projekt budowy opracowali architekci ze Lwowa, a pracami budowlanymi kierował inż. arch. Bronisław Błasiak z Dębicy. Działalność dydaktyczną Prywatna Męska Szkoła Mechaniczna Towarzystwa Powiatowej Szkoły Mechanicznej w Dębicy zainaugurowała 3 września 1938 roku. Pierwszym dyrektorem został emerytowany wojskowy kpt. Józef Nowak. W trzech oddziałach pierwszej klasy 3 września 1938 roku naukę rozpoczęło wówczas ponad 100 uczniów.
Dzisiejsza uroczystość 75 – lecia dębickiego mechanika rozpoczęła się uroczystą mszą świętą w kościele p.w. Miłosierdzia Bożego, której przewodniczył biskup tarnowski Andrzej Jeż. Po jej zakończeniu uczniowie i nauczyciele oraz zaproszeni goście przeszli do budynku szkoły gdzie odbywały się dalsze obchody jubileuszu szkoły.
Specjalnie na tę okazję do Dębicy przyjechała wicewojewoda województwa podkarpackiego Alicja Wosik. W swoim wystąpieniu zachęcała młodych ludzi do zdobywania doświadczenia zawodowego nawet jeśli wiąże się to z koniecznością wyjazdu za granicę.
Dla młodego człowieka wyjazd z kraju to ogromna szansa. Dla zdobycia doświadczenia zawodowego, poznania innych technologii i zdobycia kapitału – mówiła Alicja Wosik. Wyjeżdżajcie i wracajcie tutaj budować swoje domy, zakładać rodziny i rozwijać firmy korzystając z tej wiedzy którą tam będziecie zdobywać.
Jak bardzo potrzebne jest doświadczenie zawodowe podkreślał biskup Andrzej Jeż.
Kiedyś budowałem piec kaflowy – mówił do zebranych na sali gimnastycznej w dębickim „Mechaniku” uczestników uroczystości. Ale ponieważ nie bardzo wiedziałem jak to poprawnie zrobić budowałem i rozbierałem go kilka razy. Gdybym miał okazję zobaczyć jak robią to mistrzowie w tym fachu poszłoby mi o wiele szybciej i lepiej. W życiu nie tylko zawodowym ważni są mistrzowie od których trzeba się uczyć.
Biskup nawiązał w ten sposób do patrona „Mechanika”, którym jest Jan Paweł II.
Człowiek w swoim życiu powinien naśladować swoich mistrzów. Czasem wydaje się mu, że wiele rzeczy może znać lepiej niż oni i bardzo szybko okazuje się, że to nieprawda. I w życiu, rodzinie pojawiają się problemy, które nie da się zostawić z drzwiami. One będą z człowiekiem wszędzie – w szkole, w firmie – mówił biskup Jeż nawiązując do nauki polskiego papieża.

 

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.