Previous
Next

Jubileusz 10 – lecia działalności II LO im. ks. Jana Twardowskiego w Dębicy

DSCF3045Gdy rozpoczynali działalność prawie nikt nie dawał im większych szans powodzenia. „Dawali nam maksimum dwa lata” – wspomina swoje pierwsze miesiące w II LO im. Jana Twardowskiego nauczycielka języka polskiego Bogusława Król – Olechowska. „Gdy mnie ktoś dzisiaj pyta, co jest najważniejszym osiągnięciem mojego życia, to po rodzinie, zawsze wymieniam utworzenie II LO. Ale początki nie były łatwe i nie podjęłabym się tego wyzwania, gdyby nie sprzymierzeńcy – wspaniali nauczyciele, którzy postanowili zaryzykować i postawić wszystko na jedną kartę” – wspomina początki szkoły i jej tworzenia Marta Czekaj, dyrektor II LO w Dębicy.

W gronie nauczycieli, którzy wówczas, 10 lat temu zaryzykowali i podjęli decyzję o przejściu do nowo tworzonej szkoły byli m.in. Iwona Stasiowska, Barbara Szymaszek, Bogusława  Król -Olechowska , Lucyna Prażak, Marta Hyjek, Grażyna Bakalarska, Barbara Żołądek , Marcin Dudziak i Krzysztof Krzystyniak. Połowa z tego grona łącznie do momentu przejścia do II LO pracowała w Zespole Szkół Zawodowych im. Marii Curie – Skłodowskiej w Pustkowie Osiedlu, gdzie wcześniej pracowała także Marta Czekaj. W Kolejnych latach ze szkoły z Pustkowa do grona pedagogicznego II LO dołączyły także Małgorzata Czachor i Beata Para. Jak mówiła Marta Czekaj był to ewenement, zrezygnować często z lepiej płatnej pracy, dodatku wiejskiego, komfortowego stanowiska lub wybrać konieczność dojeżdżania tylko po to, aby zrealizować pewną idę. Ale znaleźli się tacy, którzy na to się zdecydowała których Marta Czekaj nazwała „pionierami, którzy nie boją się nowych wyzwań”.

„Gdybym nie miała wsparcia ze strony tych osób nie podjęłabym się tego trudu. Ci ludzie byli idealistami , ale ja byłam hazardzistką – tak bo wygrałam konkurs i dostałam umowę zlecenie od kwietnia do sierpnia na utworzenie szkoły, ale gdybym jej nie utworzyła, zostałabym bez pracy” – wspominała podczas uroczystości w DK Mors dyrektor II LO w Dębicy.

Uroczystości jubileuszu 10 -lecia działalności II LO rozpoczęły się w piątek 16 września mszą św. w kościele Krzyża Świętego. Po mszy o godz. 13.00 w sali widowiskowej DK Mors przywitaniem przybyłych gości i pokazem filmu o historii II LO rozpoczęła się oficjalna część uroczystości.

Po emisji filmu ze sceny padło wiele ciepłych słów pod adresem wszystkich, którzy uwierzyli w sens utworzenia nowej szkoły w Dębicy i pomogli w tym. W gronie tym znaleźli się: Stefan Bieszczad, wówczas przewodniczący Rady Powiatu Dębickiego, Barbara Pelczar – Białek, wówczas dyrektor Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego i Zbigniew Sroczyński, ówczesny zastępca dyrektora Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego, Paweł Adamek, przewodniczący Komisji Oświaty i Małgorzata Gargas, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Wszyscy oni mocno zaangażowali się w tworzenie II LO.

Wszystkim, którzy przyczynili się do powstania II LO, kibicowali jego powodzeniu i przyczynili się do rozwoju szkoły dyrektor Marta Czekaj i przewodnicząca Rady Rodziców Małgorzata Grabowska złożyły podziękowania i wręczyły upominki m.in. książkę napisaną i wydaną specjalnie na jubileusz szkoły pt. „II Liceum Ogólnokształcące w Dębicy. Monografia 2006-2016” autorstwa Grzegorza Zycha. W gronie nagrodzonych znaleźli się: Stefan Bieszczad, Władysław Bielawa, Stanisław Chmura, Barbara Pelczar – Białek, Zbigniew Sroczyński, Paweł Adamek i Małgorzata Gargas.

Gratulacje z okazji jubileuszu placówki Marta Czekaj odebrała m.in. od posłów RP Kazimierza Moskala i Jana Warzechy, starosty Andrzeja Reguły, przewodniczącego Rady Powiatu Mateusza Smoły, burmistrza Dębicy Mariusza Szewczyka, przewodniczącego Ray Miejskiej Szczepana Mroczka i zastępcy burmistrza Wojciecha Iwasieczko.
Na zakończenie uroczystości w DK Mors szkolny Teatr Talia, działający w II LO przedstawił sceny z życia patrona szkoły ks. Jana Twardowskiego.

Po uroczystości w domu kultury, już w murach szkoły odbyło się spotkanie uczniów, sympatyków i absolwentów szkoły. Wieczorem w Hotelu Gold odbył się bal z okazji jubileuszu 10 – lecia szkoły poprzedzony koncertem Leszka Długosza z Piwnicy pod Baranami – aktora, literata, kompozytora, pianisty, jednego z najbardziej znanych polskich śpiewających poetów i przyjaciela ks. Jana Twardowskiego.

fot. z balu Czarek Szymaszek

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.